Trwa ładowanie...
10-07-2015 18:25

Rosyjskie MSZ ostro krytykuje Polskę. "Działania brzemienne w skutki"

MSZ Rosji skrytykowało Polskę za zabiegi o wzmocnienie obecności NATO w Europie Wschodniej i próby podwyższenia "stopnia napięcia militarnego na tzw. wschodniej flance NATO". Polskie MSZ odpowiedziało, że działania Sojuszu to reakcja "na agresywną politykę Rosji w regionie".

Rosyjskie MSZ ostro krytykuje Polskę. "Działania brzemienne w skutki"Źródło: PAP/EPA, fot: Maxim Shipenkov
d2qdrvb

W zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie rosyjskie MSZ pisze o "oficjalnych przedstawicielach Polski", którzy deklarowali "zamiary kontynuowania polityki wzmacniania na terytorium Polski obecności wojskowej NATO i poszczególnych państw członkowskich, przede wszystkim USA".

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski, pytany o komentarz, odpowiedział: - Decyzje i działania NATO dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu są jedynie reakcją na agresywną politykę Rosji w regionie.

Według rosyjskiego MSZ przedstawiciele Polski mówili o "konieczności rewizji aktu stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku z powodu jego 'nieaktualności'". Apele te - dodał resort dyplomacji - zbiegają się z "bezprecedensową aktywnością wojskową krajów sojuszu w pobliżu granic rosyjskich". "Niejednokrotnie wskazywaliśmy, że podwyższenie stopnia napięcia militarnego na tzw. wschodniej flance NATO - a właśnie to jest celem konsekwentnych zabiegów niektórych członków sojuszu, w tym Polski (...) osłabia, a nie wzmacnia bezpieczeństwo w regionie" - podkreśliło MSZ.

Ministerstwo dodało, że apele o rewizję aktu stanowiącego NATO-Rosja ocenia "jako dążenie do tego, by militarystycznemu kursowi obranemu przez NATO wobec Rosji nadać charakter nieodwracalny". Działania takie - oświadczyło MSZ - "mają silny pierwiastek destrukcyjny, brzemienny w negatywne skutki dla całego systemu bezpieczeństwa w Europie".

d2qdrvb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qdrvb
Więcej tematów