Trwa ładowanie...
d540gvf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjskie MSZ krytykuje cofnięcie przez Polskę akredytacji Leonidowi Swiridowowi

MSZ Rosji, kierowane przez Siergieja Ławrowa, skomentowało decyzję władz w Warszawie o cofnięciu akredytacji korespondentowi agencji Rossija Siewodnia Leonidowi Swiridowowi, nazywając ją "wyzywającym posunięciem".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ
Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ (PAP/EPA, Fot: Yoan Valat)
d540gvf

MSZ Federacji Rosyjskiej oceniło, że jest to niczym nie motywowany krok ze strony polskich władz. Zastrzegło sobie też prawo do odpowiedzi na te działania. "Uważamy działania Warszawy, w wyniku których pozbawiony został akredytacji nieetatowy korespondent Międzynarodowej Agencji Informacyjnej Rossija Siegodnia Leonid Swiridow, od wielu lat pracujący w Polsce, za wyzywające" - oświadczyło rosyjskie MSZ, dodając, że "bez wyjaśnienia przyczyn wszczęta została również procedura anulowania zgody na jego pobyt w Polsce".

MSZ Federacji Rosyjskiej oceniło, że jest to "niczym niemotywowany krok ze strony polskich władz". "Narusza on jedną z fundamentalnych zasad społeczeństwa demokratycznego, za której orędownika podaje się Warszawa, a mianowicie - wolność słowa" - oznajmił rosyjski resort.

MSZ Rosji oświadczyło, że oczekuje wyjaśnień od strony polskiej i zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na jej działania.

d540gvf

Agencja TASS poinformowała w piątek, powołując się na rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego, że polskie MSZ cofnęło akredytację pracującemu w Warszawie dziennikarzowi Rossija Siegodnia Leonidowi Swiridowowi. Wojciechowski potwierdził tę informację w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

PAP dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych, że cofnięcie akredytacji nastąpiło na wniosek ABW. Pytany o sprawę rzecznik ABW Maciej Karczyński powiedział, że "ABW wysłała wniosek w tej sprawie". - Ma charakter niejawny i nie możemy na ten temat udzielać żadnych informacji - dodał.

Agencja TASS napisała, że Wojciechowski nie odpowiedział na pytanie o możliwy związek decyzji o cofnięciu akredytacji rosyjskiemu dziennikarzowi z ujawnionym w Polsce w poprzednim tygodniu skandalem szpiegowskim.

We wtorek Rossija Siegodnia podała, że Swiridow został powiadomiony o rozpoczęciu przez polskie władze procedury anulowania zgody na jego pobyt w Polsce. Rosyjska agencja przekazała, że procedura została wszczęta 22 października na wniosek ABW. Podkreśliła, że strona polska nie uzasadniła tego kroku. Rossija Siegodnia poinformowała, że posiedzenie Urzędu ds. cudzoziemców w tej sprawie wyznaczono na 19 listopada.

d540gvf

Podziel się opinią

Share

d540gvf

d540gvf
Więcej tematów