Trwa ładowanie...
d4cdp60
IAR
wojsko

Rosyjskie media: jeśli USA wiedziały o planowanym puczu, to czemu nie powiadomiły Erdogana?

• Rosyjskie media komentują nieudaną próbę zamachu stany w Turcji
• "Rossijskaja Gazieta": Turcja będzie dążyć do zbliżenia ze Wschodem
• "Niezawisimoj Gazieta": ochłodzą się stosunki Turcji z Unią Europejską
• "Moskiewski Komsomolec" zastanawia się, dlaczego USA nie uprzedziły o puczu Erdogana
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjskie media: jeśli USA wiedziały o planowanym puczu, to czemu nie powiadomiły Erdogana?
(AFP)
d4cdp60

Turcja po puczu weźmie kurs na Wschód - przewiduje "Rossijskaja Gazieta". Dziennik sugeruje, że prezydent Recep Tayyip Erdogan będzie dążył do zbliżenia z Rosją, krajami azjatyckimi, a także postara się zwiększyć rolę Ankary na Bliskim Wschodzie.

Dziennik zwraca uwagę, że po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w Turcji nie powiódł się wojskowy przewrót. Zdaniem gazety, to już samo w sobie wróży wielkie zmiany, w pierwszej kolejności czystki w armii i ograniczenie politycznych ambicji oficerów.

"Moskiewski Komsomolec" analizuje wcześniejsze pucze w Turcji i dochodzi do wniosku, że tym razem armii nerwy puściły ze względu na: islamizację państwa i brak szacunku władz cywilnych dla wojska. Dziennik zastanawia się, czy o przygotowywanym przewrocie wiedzieli nadzorujący turecką armię amerykańscy generałowie, a jeśli wiedzieli, to dlaczego nie uprzedzili prezydenta Erdogana.

d4cdp60

"Kommiersant" wieszczy zacieśnienie współpracy Moskwy z Ankarą. W ocenie dziennika, Turcja straci swoje wpływy w regionie, będzie musiała pożegnać się ze swoimi ambicjami lidera i rozpocząć nowy etap współpracy z Rosją.

Odmiennego zdania są komentatorzy "Niezawisimoj Gaziety". W ich opinii, turecki pucz popsuje szyki i Moskwie, i Waszyngtonowi, które już zdążyły poczynić ustalenia w sprawie Syrii. Dodatkowo ochłodzą się stosunki Ankary z Unią Europejską.

d4cdp60

Podziel się opinią

Share

d4cdp60

d4cdp60
Więcej tematów