Trwa ładowanie...

Rosyjskie media: jeśli USA wiedziały o planowanym puczu, to czemu nie powiadomiły Erdogana?

• Rosyjskie media komentują nieudaną próbę zamachu stany w Turcji
• "Rossijskaja Gazieta": Turcja będzie dążyć do zbliżenia ze Wschodem
• "Niezawisimoj Gazieta": ochłodzą się stosunki Turcji z Unią Europejską
• "Moskiewski Komsomolec" zastanawia się, dlaczego USA nie uprzedziły o puczu Erdogana

Share
Rosyjskie media: jeśli USA wiedziały o planowanym puczu, to czemu nie powiadomiły Erdogana?
Źródło: AFP
d2g8au8

Turcja po puczu weźmie kurs na Wschód - przewiduje "Rossijskaja Gazieta". Dziennik sugeruje, że prezydent Recep Tayyip Erdogan będzie dążył do zbliżenia z Rosją, krajami azjatyckimi, a także postara się zwiększyć rolę Ankary na Bliskim Wschodzie.

Dziennik zwraca uwagę, że po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w Turcji nie powiódł się wojskowy przewrót. Zdaniem gazety, to już samo w sobie wróży wielkie zmiany, w pierwszej kolejności czystki w armii i ograniczenie politycznych ambicji oficerów.

d2g8au8

"Moskiewski Komsomolec" analizuje wcześniejsze pucze w Turcji i dochodzi do wniosku, że tym razem armii nerwy puściły ze względu na: islamizację państwa i brak szacunku władz cywilnych dla wojska. Dziennik zastanawia się, czy o przygotowywanym przewrocie wiedzieli nadzorujący turecką armię amerykańscy generałowie, a jeśli wiedzieli, to dlaczego nie uprzedzili prezydenta Erdogana.

"Kommiersant" wieszczy zacieśnienie współpracy Moskwy z Ankarą. W ocenie dziennika, Turcja straci swoje wpływy w regionie, będzie musiała pożegnać się ze swoimi ambicjami lidera i rozpocząć nowy etap współpracy z Rosją.

Odmiennego zdania są komentatorzy "Niezawisimoj Gaziety". W ich opinii, turecki pucz popsuje szyki i Moskwie, i Waszyngtonowi, które już zdążyły poczynić ustalenia w sprawie Syrii. Dodatkowo ochłodzą się stosunki Ankary z Unią Europejską.

d2g8au8

Podziel się opinią

Share
d2g8au8
d2g8au8
Więcej tematów