Rosyjski wywiad zadomowił się w Czechach
Skrajnie lewicowe grupy w Czechach mają
powiązania z rosyjskim wywiadem zagranicznym (SWR) - twierdzi tygodnik "Jane's Intelligence Digest" (JID), publikacji grupy
badawczej Jane's. Pismo powołuje się na źródła w czeskim kontrwywiadzie (BIS).
"Źródła te twierdzą, że Moskwa zapewnia tajne sposoby finansowania i poparcie dla kilku partii politycznych i grup specjalnego zainteresowania, szczególnie tych, które ostatnio zaangażowały się w ruchu antyglobalistycznym i na rzecz ochrony środowiska. Tym samym Rosja idzie śladem przetartym w czasach ZSRR, gdy ruchy pokojowe na Zachodzie były infiltrowane przez KGB" - napisał tygodnik w najnowszym numerze.
Czechy według JID stają się magnesem dla ruchów lewicowych, o czym świadczy to, że w Pradze z końcem kwietnia doszło do zjazdu komunistycznej międzynarodówki z udziałem delegatów z Chin, Kuby i Korei Płn.
Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCzM) jako jedyna w krajach dawnego Układu Warszawskiego zachowała dawną nazwę i hierarchię partii komunistycznej, nie odcięła się od przeszłości i jest liczącą się siłą w życiu politycznym Czech - pisze JID.
"Dobrze znane więzy KSCzM z Moskwą nie są jedynym powodem do obaw. Czeski kontrwywiad posiada dowody wskazujące na to, że SWR w dalszym ciągu utrzymuje i rozbudowuje swoje wpływy na różnych szczeblach życia politycznego Czech, a nie tylko w segmencie partii skrajnej lewicy" - dodaje tygodnik.
W ambasadzie Rosji w Pradze i konsulacie w Brnie pracują agenci SWR, których zadaniem jest werbowanie agentów wpływu spośród różnych nurtów życia politycznego - twierdzi JID.
Dodaje, że celem tych zabiegów jest także zjednanie sympatyków w centroprawicowej partii ODS, która ma dobre notowania w sondażach opinii i najprawdopodobniej odegra kluczową rolę w tworzeniu rządu po wyborach w 2006 roku.
Rosjanie wskutek inercji władz czeskich ustanowili w Karlowych Warach swoją bazę, gdzie rosyjskie firmy wykupiły sanatoria, hotele, restauracje i kasyna. Rosyjski wywiad zagraniczny urządza w czeskim uzdrowisku swoje miniszczyty - pisze JID.
"Taka sytuacja prędzej czy później zaowocuje wybuchem jakichś skandali" - konkluduje brytyjski tygodnik grupy Jane's.