Trwa ładowanie...
d1mbq7r

Rosyjski dziennik: wizyta Cyryla to przełom w relacjach Cerkwi i Kościoła

Rozpoczynająca się wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Polsce to "historyczny przełom" w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim - oceniają eksperci cytowani przez rosyjski dziennik "Kommiersant".

Share
d1mbq7r

Wszystkie rosyjskie media odnotowały czterodniową wizytę patriarchy Moskwy i Wszechrusi Kiryła w Polsce, nazywając ją nie tylko historyczną, ale także znaczącą. Gazeta „Siewodnia” podkreśla, że nigdy dotąd żaden prawosławny patriarcha nie odbył oficjalnej podróży do kraju, gdzie 90 procent obywateli to katolicy.

Rosyjskie media podkreślają, że to pierwsza wizyta patriarchy w kraju „kultury zachodniej”. Portal hrusnovosti.ru cytuje rzecznika cerkwi, który przypomina, że ostatni raz Polskę odwiedził patriarcha Tichon – sto lat temu, nie była to jednak wizyta oficjalna, a Polska była wciąż częścią imperium Rosyjskiego. Portal przypomina, że Polacy są w większości wyznania katolickiego, a prawosławnych jest w Polsce zaledwie 500 tys. Z kolei zdaniem portalu obozrevatel.com wizyta patriarchy w Polsce ma na celu zacieśnienie współpracy z Kościołem katolickim w dziedzinie „ochrony praw i wartości chrześcijańskich”. Portal „Prawosławny mir” podkreśla, iż patriarcha zamierza także przypomnieć Polakom, że prawosławie i katolicyzm mają wspólne korzenie.

„Diełowaja gazieta” pisze, że kilka dni przed wizytą patriarcha Kirył wezwał do pojednania i przebaczenia, dodając, że ta wizyta otworzy całkiem nowy rozdział w stosunkach obu krajów. Gazeta podkreśla, że wizyta ma nie tylko religijny, ale także polityczny wymiar. Agencja RIA Nowosti cytuje patriarchę, który w przeddzień wizyty mówi, że aby oczyścić wzajemnie relacje potrzebne jest tylko jedno słowo: „wybaczcie”, które powinno paść z obu stron. „Rossijskaja gazieta” podkreśla, iż tekst dokumentu o pojednaniu między polskim a rosyjskim narodem przygotowywano dwa lata. Portal newsland.ru zwraca uwagę na podobieństwo tego dokumentu do pojednania miedzy polskimi a niemieckimi biskupami w 1965 roku.

d1mbq7r

Analitycy prognozują, że kolejnym krokiem na drodze zbliżenia dwóch Kościołów może się stać spotkanie zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla z papieżem Benedyktem XVI.

"Kommiersant" przytacza wypowiedź sekretarza prasowego Cyryla, diakona Aleksandra Wołkowa, który podkreślił, że "Polska jest pierwszym krajem z kręgu kultury zachodnioeuropejskiej, jaki po swojej intronizacji odwiedzi patriarcha". - Świadczy to o dobrym stosunku patriarchy do katolickich wiernych w Polsce i Polaków jako takich - oświadczył Wołkow.

Dodał on, że "planowane spotkania z braćmi katolikami stanowią rezultat poprawy relacji z Kościołem katolickim, które sprowadzają się do wspólnej obrony wartości chrześcijańskich w Europie".

Rosyjska gazeta informuje, że "katolicy nie ukrywają, iż wiążą duże nadzieje z wizytą Cyryla". - To krok w kierunku zbliżenia dwóch wyznań, narodów i krajów - cytuje "Kommiersant" przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Józefa Michalika.

d1mbq7r

Dziennik odnotowuje, że patriarcha Cyryl i abp Michalik podpiszą wspólny dokument wzywający do pojednania narodów Rosji i Polski. "Nie oznacza to, że nasze narody żyją w stanie wrogości, jednak wrogość miała miejsce w historii" - wyjaśnił dziennikowi przewodniczący wydziału zewnętrznych stosunków kościelnych patriarchatu moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion.

"Kommiersant" podaje, że "eksperci już określają wizytę patriarchy Cyryla w Polsce jako historyczne wydarzenie". - To poważny przełom w stosunkach między prawosławnymi i katolikami. Nie wykluczam, że kolejnym krokiem może być spotkanie patriarchy z papieżem, jednak pod warunkiem, że usunięte zostaną rozbieżności między rosyjską Cerkwią prawosławną i Watykanem - ocenił w rozmowie z gazetą religioznawca Anatolij Pczelincew.

Również katolicki metropolita moskiewski abp Paolo Pezzi nie wykluczył, że "wizyta patriarchy Cyryla w Polsce umożliwi przygotowanie kolejnego kroku w relacjach Watykanu z rosyjską Cerkwią prawosławną - wizyty papieża w Rosji". Zwierzchnik rosyjskich katolików zastrzegł jednak, że "na razie jest za wcześnie, by mówić o spotkaniu patriarchy z papieżem". - Trzeba jeszcze przejść długą drogę w tym kierunku - dodał.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się "Kommiersant", wspólne przesłanie do narodów Rosji i Polski, jakie podpiszą patriarcha Cyryl i abp Michalik, "może wywrzeć wpływ również na świecką dyplomację".

d1mbq7r

Podziel się opinią

Share
d1mbq7r
d1mbq7r
Więcej tematów