Trwa ładowanie...
04-09-2014 07:30

Rosyjska prasa: siedem kroków Władimira Putina do pokoju na Ukrainie

Rosyjskie media zastanawiają się czy uda się zaprowadzić pokój na wschodniej Ukrainie. Zwracają uwagę, że wczoraj doszło do rozmowy telefonicznej prezydentów Władimira Putina i Petra Poroszenki, a prezydent Rosji przedstawił propozycje mające służyć stabilizacji sytuacji w Donbasie złożone z siedmiu punktów.

Rosyjska prasa: siedem kroków Władimira Putina do pokoju na UkrainieŹródło: AFP, fot: ALEXEI NIKOLSKY / RIA-NOVOSTI
dyqdjp6
dyqdjp6

Rządowa „Rossijskaja Gazieta” propozycje Putina nazywa „siedmioma krokami do pokoju”. Dziennik „Kommiersant” pisze, że chociaż do pokoju droga jest jeszcze daleka, to prezydenci Rosji i Ukrainy wysłali zwolennikom dalszego prowadzenia wojny jasny sygnał, że „należy szukać nie wojskowych, a politycznych rozwiązań”.

Gazeta „Wiedomosti” zauważa, że jeśli uda się wypracować plan przerwania działań zbrojnych to na porządku dnia stanie kwestia „politycznego i gospodarczego statusu południowego-wschodu Ukrainy”. Oleg Matwiejszew, bliski Kremlpwi ekonomista uważa, że separatyści będą chcieli mieć możliwość wyboru swojego parlamentu, prezydenta i emitowania własnej waluty. Gazeta powołując się na osobę bliską kierownictwa samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej pisze, że separatyści zapewne poprą zasady przerwania ognia zaproponowane przez prezydenta Putina. Teraz wzrosły wśród nich wpływy Moskwy, a spadły obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

„Niezawisimaja Gazieta” uważa, że „jak się wydaje” interesy Moskwy i separatystów zaczynają się rozchodzić. Liderzy separatystów nalegają na niezależność swoich samozwańczych republik. „To poważnie utrudnia Rosji poszukiwania dróg wyjścia z ukraińskiego kryzysu” - ocenia autor publikacji.

dyqdjp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyqdjp6
Więcej tematów