Trwa ładowanie...
Rosyjska gazeta ujawnia: w aktach zgonów żołnierzy wpisywali "zawał"

Rosyjska gazeta ujawnia: w aktach zgonów żołnierzy wpisywali "zawał"

Gazeta z Pskowa w Rosji ujawniła, że w walkach na wschodzie Ukrainy zginęli prawie wszyscy żołnierze 1. kompanii pskowskiej wchodzącej w skład 76. dywizji powietrzno-desantowej. Łącznie ponad 70 wojskowych. W ich aktach zgonu wpisywano "zawał" lub "wylew".

Share
d171ix8

Poufną informację w formie rozmów przekazali gazecie "Pskowskaja Gubernia" żołnierze 76. dywizji. - Nie ma podstaw, by wątpić w autentyczność tych zapisów - twierdził opozycjonista z partii Jabłoko Lew Schlossberg, właściciel gazety.

Z publikacji wynika, że 16 sierpnia kompania została przerzucona na Ukrainę. Cztery dni później kompania zniszczyła ukraiński punkt kontrolny i kolumnę pojazdów opancerzonych. Później została ostrzelana z artylerii.

Wśród zabitych są wojskowi, którzy zostali pochowani na cmentarzu pod Pskowem. Po publikacji gazety, z ich mogił zniknęły tabliczki.

d171ix8

Schlossberg, który badał sprawę roty, twierdzi, że krewnych żołnierzy zmuszano do milczenia, szantażując ich pozbawieniem dorobku. Ujawnia, że w aktach zgonów poległych żołnierzy wpisywano "zawał" lub "wylew".

Sam Schlossberg niedawno został pobity. Ze wstrząsem mózgu trafił do szpitala.

Ministerstwo Obrony Rosji na razie nie komentuje doniesień pskowskiej gazety. Wcześniej dementowało informacje o udziale rosyjskich żołnierzy w wojnie na Ukrainie.

d171ix8

Podziel się opinią

Share
d171ix8
d171ix8
Więcej tematów