Rosyjska Duma do Polaków: nie wypaczajcie historii
Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej, izba
niższa parlamentu, w przyjętej niemal jednogłośnie
uchwale wzywa parlamenty krajów europejskich do "potępienia prób
wypaczania historii i rehabilitowania faszyzmu".
Dokument Dumy ma stanowić odpowiedź na serię uchwał, podjętych
ostatnio przez parlamenty krajów bałtyckich i Polski, a także
Senat USA i Parlament Europejski.
Projekt uchwały przygotowały parlamentarne komisje: Spraw Zagranicznych, ds. Wspólnoty Niepodległych Państw i Komisja ds. Weteranów.
"Duma Państwowa apeluje do parlamentów Europy o potępienie wszelkich prób rehabilitacji faszyzmu i wypaczania historii, a także o postawienie poza prawem wszelkich form etnicznej, rasowej i innej dyskryminacji, niedopuszczalnej w Europie trzeciego tysiąclecia" - czytamy w uchwale.
Rosyjscy deputowani "z oburzeniem przyjmują uchwalane ostatnio coraz częściej deklaracje parlamentów krajów bałtyckich i Polski, w których podejmowane są próby brutalnego wypaczania historii i 'wkomponowywania' poprawionych wersji przyczyn i wyników II wojny światowej w aktualny polityczny kontekst".
Zdaniem rosyjskich parlamentarzystów, 60 lat temu nikt w świecie nie kwestionował roli Związku Radzieckiego i jego sojuszników w walce z faszyzmem.
"Deputowani Dumy Państwowej obstają przy tym, że uznawanie Związku Radzieckiego, który najbardziej ucierpiał w wyniku hitlerowskiej agresji, za współwinnego rozpętania II wojny światowej nie ma żadnych historycznych, prawnych i moralnych podstaw" - głosi uchwała.
Według parlamentarzystów, "II wojna światowa rozpoczęła się nie od zawartego w 1939 roku, sławetnego paktu Mołotow-Ribbentrop, ale od tzw. zmowy monachijskiej w 1938 roku, która umożliwiła hitlerowskim Niemcom rozczłonkowanie Czechosłowacji i sprzyjała rozpętaniu II wojny światowej".
Apele Parlamentu Europejskiego do Rosji o przeproszenie za okupację krajów bałtyckich deputowani Dumy uważają za "cyniczne".
Parlamentarzyści wyrażają też "zdumienie" z powodu przyjęcia przez Senat Kongresu USA rezolucji, domagającej się, by Rosja przeprosiła za "nielegalną okupację" Litwy, Łotwy i Estonii.
Za uchwałą głosowało 363 deputowanych. Przeciw był tylko jeden głos. Jerzy Malczyk