Trwa ładowanie...
d27wqt3

Rosyjscy żołnierze zatrzymani na Ukrainie. Moskwa odcina się od wojskowych

Ministerstwo obrony Rosji odcięło się od dwóch rosyjskich wojskowych, zatrzymanych kilka dni temu na wschodzie Ukrainy, oświadczając, że "nie są oni czynnymi żołnierzami sił zbrojnych FR". - Chłopcy ci wcześniej rzeczywiście pełnili służbę w jednej z jednostek. Mają przeszkolenie wojskowe. Liczymy na rozsądek władz Ukrainy i ich jak najszybsze uwolnienie - oświadczył rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej generał Igor Konaszenkow, którego cytuje dziennik "Kommiersant".
Share
Rosyjscy żołnierze zatrzymani na Ukrainie. Moskwa odcina się od wojskowych
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d27wqt3

Powołując się na źródła wojskowe w Moskwie, rosyjska gazeta podała, że "wszystkimi kanałami poszukiwane są sposoby wyjścia z zaistniałej sytuacji". "Kommiersant" przekazał, że możliwe są rozmowy w tej sprawie na szczeblu sztabów generalnych Rosji i Ukrainy.

Zatrzymanie żołnierzy z oddziałów specjalnych Rosji

W poniedziałek rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Władysław Sełezniow poinformował o zatrzymaniu przez siły rządowe dwóch żołnierzy z oddziałów specjalnych Rosji, walczących w szeregach prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Sełezniow podał, że w sobotę dostali się oni do niewoli w pobliżu miasta Szczastia w obwodzie ługańskim; ujęto ich po tym, gdy zostali ranni podczas próby zdobycia ważnego mostu na rzece Doniec. Rzecznik przekazał, że zostali oni przewiezieni do szpitala.

d27wqt3

W internecie pojawiło się nagranie, w którym jeden z nich przyznaje się, że jest żołnierzem kontraktowym armii FR, a 14-osobowy pododdział, w którym służy, znajduje się na Ukrainie od 6 marca. Strona ukraińska zidentyfikowała zatrzymanych jako kapitana Jewgienija Jerofiejewa i sierżanta Aleksandra Aleksandrowa z brygady sił specjalnych (specnazu) wywiadu wojskowego GRU, stacjonującej w mieście Togliatti nad Wołgą.

SBU: rosyjscy żołnierze staną przed sądem

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko zapowiedział, że dwaj Rosjanie staną przed sądem. Wykluczył zarazem ich wymianę na jeńców ukraińskich.

Rosja konsekwentnie zaprzecza, by jej żołnierze walczyli po stronie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Zaprzecza też, by udzielała separatystom wsparcia w sprzęcie bojowym.

d27wqt3

Opozycja w Rosji nie daje temu wiary. W ubiegłym tygodniu opublikowała raport, z którego wynika, że od początku walk na wschodzie Ukrainy zginęło tam już co najmniej 220 żołnierzy z Rosji. Autorzy raportu - bliscy współpracownicy zamordowanego w lutym w Moskwie opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa - utrzymują, że przed wyjazdem do ukraińskiego Donbasu rosyjscy żołnierze na żądanie swoich dowódców zwalniali się z sił zbrojnych i udawali na Ukrainę jako ochotnicy; w ten sposób ukrywano udział armii rosyjskiej w tej wojnie.

Niezależna telewizja Dożd, powołując się na rosyjskich blogerów, poinformowała o odkryciu trzech grobów żołnierzy specnazu GRU, którzy najprawdopodobniej zginęli na Ukrainie. "Specnazowcy polegli 5 maja na Ukrainie. Znaleźli się pod ostrzałem. Zostali pochowani 10 maja" - oświadczył jeden z blogerów Rusłan Lewijew.

Przekazał on, że miejsce ich śmierci nie jest na razie znane. Bloger ze względów bezpieczeństwa nie chciał też zdradzić, gdzie zostały znalezione groby specnazowców. Na swoim blogu opublikował tylko zdjęcie jednego z grobów, na którym widać wieniec z napisem: "Obrońcy ojczyzny od Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej". Podał też, że zabity żołnierz miał niespełna 21 lat.

Zobacz wideo - Supernowoczesna broń, o którą stara się ukraińska armia

d27wqt3

Podziel się opinią

Share
d27wqt3
d27wqt3
Więcej tematów