Rosyjscy dysydenci otruci rtęcią - przez służby Kremla?
Berlińska prokuratura poinformowała, że prowadzi śledztwo w związku z podejrzeniem zatrucia rtęcią dwojga rosyjskich dysydentów, mieszkających w Niemczech.
Według czasopisma "Focus" lekarze berlińskiego szpitala Charite na początku listopada stwierdzili bardzo wysoki poziom rtęci we krwi małżeństwa Wiktora i Mariny Kałasznikowów.
Oboje są dziennikarzami i - jak podkreślił "Focus" - od lat ostro krytykują rosyjski rząd. Gazeta "Tagesspiegel" ujawniła, że Wiktor Kałasznikow był kiedyś ekspertem wojskowym i pułkownikiem w KGB. Później pracował w sztabie Borysa Jelcyna, a następnie w jednym z rosyjskich koncernów naftowych.
"Focus" napisał, że Kałasznikow i jego żona pokłócili się z Kremlem w okresie prezydentury Władimira Putina. Jako niezależni dziennikarze ostro krytykowali zwłaszcza rosyjską ofensywę w Czeczenii.
Według niemieckich mediów Kałasznikowowie są pewni, że za ich zatruciem rtęcią stoją "ludzie z kręgów rosyjskich tajnych służb".
Agencja dpa informuje, że śledztwo w tej sprawie prowadzi referat berlińskiej prokuratury, zajmujący się "sprawami karnymi z tłem politycznym".
Cała sprawa rodzi skojarzenia z zabójstwem mieszkającego w Wielkiej Brytanii Aleksandra Litwinienki, niewygodnego dla Kremla byłego oficera KGB, którego otruto radioaktywnym polonem. Podejrzenie padło na rosyjskie służby specjalne - Litwinienko miał zostać "uciszony", ponieważ krytykował ówczesnego prezydenta Władimira Putina i jego otoczenie.