Rośnie liczba chorych dzieci. Organizacje zdrowia alarmują
Na całym świecie spadła liczba dzieci otrzymujących skojarzoną szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce. Przypadki odry zaczęły się pojawiać w skupiskach. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Europie liczba przypadków odry w zeszłym roku wzrosła 40-krotnie.
Wirus odry rozprzestrzenia się po Europie. Jak donosi "The New York Times", sytuacja pogorszyła się po pandemii koronawirusa. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być ograniczony dostęp do służby medycznej w czasie lockdownów, a także wątpliwości niektórych grup społecznych względem szczepień.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba przypadków odry w Europie w 2023 r. wzrosła ponad 40-krotnie w porównaniu z rokiem poprzednim - z mniej niż 1000 przypadków do ponad 40 000. Wzrost odnotowano nie tylko w krajach o niskich dochodach, ale również w państwach zamożnych, w których do tej pory przypadki odry były rzadkie.
W Wielkie Brytanii chorują dzieci do 10 roku życia
Zachorowalność na odrę wzrosła, między innymi, w Wielkiej Brytanii. Od początku października 2023 r. do końca lutego bieżącego roku potwierdzono tam 650 przypadków odry - podała brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia. Większość przypadków na wyspach dotyczy dzieci poniżej 10 roku życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Złodziej miał sprytny plan. Nie przewidział, że wszystko się nagrywa
Nie tylko WHO. Alarm podniosły też inne instytucje
Alarm dotyczący wzrostu zachorowań na odrę podniósł w lutym również Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych - informował PAP. "W 2023 r. zaobserwowano znaczny wzrost liczby przypadków i ognisk odry na świecie, w tym w 40 z 53 krajów regionu europejskiego oraz w co najmniej dziesięciu krajach UE/EOG" - przekazał wówczas na platformie X prezes instytucji Grzegorz Cessak, powołując się na dane na dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Odra jest zakaźną chorobą wirusową. Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową - wyjaśnia PAP. W opinii ekspertów, osoby, które nie nabyły odporności na odrę poprzez wcześniejsze zachorowanie lub zaszczepienie, w razie styczności z chorym zakażą z się z prawdopodobieństwem wynoszącym 100 proc. Powszechnie stosowana skojarzona szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest w dwóch dawkach. Pierwszą przyjmują dzieci w wieku 13-15 miesięcy, a drugą podaje się około szóstego roku życia.
Źródło: The Telegraph, /The New York Times/ PAP