Trwa ładowanie...
d4d471q
22-09-2005 08:18

Rośnie zagrożenie komputerów

Coraz większym problemem komputerów biurkowych staje się szkodliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest przechwytywanie poufnych informacji.

d4d471q
d4d471q

Podaje najnowszy raport firmy Symantec, dotyczący zagrożeń w internecie.

W pierwszej połowie roku spośród listy 50 najbardziej szkodliwych programów aż trzy czwarte czyhały na nasze hasła, numery kont bankowych i kart kredytowych i inne poufne dane. W poprzednim półroczu liczba tych programów nieznacznie przekroczyła połowę. Wzrostowi tego typu zagrożeń sprzyja coraz większa popularność bankowości internetowej i zakupów online. Dochodzi już do tego, że hakerzy wynajmują kod szkodliwego oprogramowania, który uruchamiają na komputerach tzw. bot sieci i w ten sposób atakują internet. Ostatnio firma wykrywa każdego dnia średnio 10 352 aktywnych komputerów w bot sieciach. W poprzednim raporcie mówiło się o 4348 komputerów, co daje wzrost aż o 140%.

"Hakerzy odchodzą już od wielkich ataków, skierowanych ku globalnej sieci, preferując mniejsze i bardziej sprecyzowane ataki, uderzające bezpośrednio w aplikacje do obsługi klientów” – wyjaśnia Arthur Wong, wiceprezes Symanteca

Symantec przestrzega także przed coraz większym zagrożeniem ze strony tzw. modularnych programów, które pierwotnie mają ograniczoną funkcjonalność, ale po zainstalowaniu w systemie stopniowo pobierają z internetu dalsze składniki, często szkodliwe dla użytkownika. Jest to o tyle niepokojące, że wskazuje na możliwość obchodzenia przez hakerów zabezpieczeń dość prostym mechanizmem skłaniania użytkownika do otwierania witryn WWW, z których szkodliwe aplikacje pobierają brakujące elementy kodu.

W podsumowaniu raportu Symantec zwrócił jeszcze uwagę na mnożące się ataki typu phishing, które w ciągu ostatniego półrocza zwiększyły się z średnio 2,99 mln prób dziennie do 5,7 mln prób obecnie.

d4d471q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d471q
Więcej tematów