PolskaRośnie wydajność pracy w Polsce

Rośnie wydajność pracy w Polsce

Wzrost wydajności pracy w Polsce w ciągu ostatniej dekady jest największy spośród trzech krajów Europy centralnej (Polski, Czech i Węgier) - poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele Conference Board.

Według analizy Conference Board (CB - instytucji badającej rynki na świecie), Polska jest wciąż bardzo daleko od poziomu wydajności i dochodu na głowę mieszkańca w USA. W latach 90. dystans ten jednak zmniejszył się.

Jak wynika z danych przedstawionych przez CB, dochód na głowę mieszkańca w 2001 roku był w Polsce o 73% niższy niż w USA. W 1990 roku wskaźnik ten wyniósł 75%.

Przeciętna wydajność zatrudnionego pracownika w Polsce w latach 1995-2000 była ponad dwukrotnie wyższa niż na Węgrzech i ponad trzykrotnie wyższa niż w Czechach. Jednocześnie tylko u Węgrów w ciągu ostatnich pięciu lat - w przeciwieństwie do Polski i Czech - wydajność pracy zmalała w porównaniu z poprzednią pięciolatką (1990-1995).

Polska jest wyjątkowo ciekawym państwem (w naszych badaniach). Z jednej strony znalazła się w grupie krajów o najniższym wskaźniku wydajności, ale z drugiej jego wzrost jest znaczący i to jest dobra wiadomość - powiedział Bart van Ark, współautor badań.

Conference Board prowadził badania w 24 krajach świata, w tym w Australii, Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, Włoszech, Japonii, Korei, Meksyku, Nowej Zelandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji.

Założona w 1916 roku The Conference Board jest wiodącą na świecie instytucją badawczą w zakresie zarządzania i analiz ekonomicznych. Przygotowuje m.in. Wskaźnik Zaufania Konsumentów (Consumer Confidence Index). Członkiem CB jest ponad 3 tysiące firm w 67 krajach świata. (aka)

wydajnośćpracapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)