Kilkaset prób. Są zatrzymania. Jest nowy komunikat Straży Granicznej
Presja na granicę polsko-białoruską. Straż graniczna odnotowała tam w ostatnich dniach 378 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Zatrzymano sześć osób.
Jak przekazała straż graniczna, w dniach 20-21 maja odnotowano 378 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.
"Za pomocnictwo zatrzymano 6 osób: 3 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Mołdawii i obywatela Belgii" - przekazano.
Podkreślono, że funkcjonariusze udzielili także pomocy trzem cudzoziemcom: obywatelom Jemenu, Pakistanu i Sri Lanki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hołownia przeciwny komisji ds. wpływów. Kuriozalne tłumaczenie posła KO
Rośnie presja na polsko-białoruską granicą, co widać w raportach SG. Od piątku do niedzieli zanotowano 729 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Kilka razy migranci rzucali w polskie patrole kamieniami i gałęziami.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku maja - 4,5 tys. W kwietniu było ponad 5,3 tys. prób.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją - działająca na 206 km w Podlaskiem - tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Czytaj więcej:
Źródło: WP/PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski