Rośnie poparcie dla PiS
Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w lipcu, to kandydaci Prawa i Sprawiedliwości otrzymaliby 23% głosów (o 5 punktów proc. więcej niż przed miesiącem). Na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska z wynikiem 21% - o 5% mniej niż w ub. miesiącu - wynika z lipcowego sondażu TNS OBOP.
07.07.2005 | aktual.: 07.07.2005 19:47
Trzecie miejsce zajęłaby koalicja Samoobrony i Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, która uzyskałaby 18% głosów - o 3 punkty proc. więcej niż przed miesiącem.
Do Sejmu weszłyby jeszcze Liga Polskich Rodzin, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. Dwa pierwsze ugrupowania otrzymałyby po 8% (4-procentowy spadek poparcia dla LPR, zaś 2 proc. wzrost dla SLD). Ludowcy otrzymaliby zaś 7% głosów.
W parlamencie nie znalazłyby się natomiast koalicja SdPl-UP- Zieloni 2004, która otrzymałaby 4% poparcia, oraz Partia Demokratyczna, którą poprzeć chce 3% wyborców.
Po jednej na sto osób zagłosowałoby na Ruch Patriotyczny, Ruch Obrony Bezrobotnych, Mniejszość Niemiecką, Unię Polityki Realnej oraz Partię Centrum.
Z badań TNS OBOP wynika również, że "pełną gotowość" wzięcia udziału we wrześniowym głosowaniu deklaruje obecnie 35% badanych. Ośrodek zwraca uwagę, że wśród osób, które zadeklarowały zamiar głosowania, niemal co trzeci - 31% nie był zdecydowany komu przekazać poparcie (odsetek ten jest o 7% wyższy niż w ub. miesiącu).
Z symulacji TNS OBOP, polegającej na podziale mandatów sejmowych na podstawie uzyskanego poparcia wynika, że PiS dostałoby w parlamencie 121 miejsc, PO - 113, a koalicja Samoobrona-RPEiR - 102. O ponad połowę mniej mandatów miałyby w Sejmie LPR i SLD - po 43, oraz PSL - 36. Mniejszość Niemiecka - której nie obowiązuje 5- proc. próg wyborczy - uzyskałaby 2 miejsca w parlamencie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 lipca na reprezentatywnej, losowej 944-osobowej ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18 roku życia.