Rośnie liczba pasażerów na polskich lotniskach
Dwanaście polskich lotnisk w ciągu
pierwszych pięciu miesięcy 2005 roku obsłużyło ponad 3,9 mln
pasażerów, o 37,9 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował
Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) w komunikacie.
Jak podał ULC, w analogicznym okresie roku ubiegłego lotniska te obsłużyły nieco ponad 2,8 mln pasażerów.
Prym w tej kategorii wiedzie lotnisko Warszawa-Okęcie: ponad 2,5 mln pasażerów od stycznia do maja 2005 r., wzrost o 23,2 proc. w ciągu roku. Jeszcze większy wzrost liczby obsłużonych w tym czasie pasażerów odnotowało lotnisko Katowice-Pyrzowice: 354 tys. pasażerów od stycznia do maja 2005, o 248,2 proc. więcej niż rok temu. Duży wzrost odnotowało także lotnisko Kraków-Balice: 515,5 tys. pasażerów, wzrost o 124,6 proc.
Dane ULC dotyczą lotnisk: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice, Wrocław-Starachowice, Poznań-Ławica, Łódź- Lublinek, Gdańsk-Rębiechowo, Szczecin-Goleniów, Bydgoszcz, Rzeszów, Zielona Góra, Szczytno.
W ubiegłą środę w Warszawie podpisano trzy umowy kluczowe dla uruchomienia Portu Lotniczego Modlin. Jak powiedział wówczas PAP prezes spółki Port Lotniczy Modlin Marek Sidor, planowany termin uruchomienia lotniska to przełom roku 2005 i 2006. Lotnisko ma obsługiwać tanie linie i loty czarterowe. Docelowo będzie mogło obsługiwać do 2 mln pasażerów rocznie.
Lotnisko w Modlinie to dawne lotnisko wojskowe. Położone jest 35 km na północ od Warszawy, obok drogi krajowej nr 7 (Chyżne- Gdańsk). W pobliżu znajdują się mosty przez Wisłę w Zakroczymiu i Kazuniu.