Trwa ładowanie...
d3ofxza
16-06-2005 12:25

Rośnie liczba legalnych aborcji

W ubiegłym roku legalnie wykonano 193 zabiegi przerywania ciąży. To o 19 zabiegów więcej niż w poprzednim roku - wynika z informacji o realizacji przez ministra zdrowia programu działań na rzecz kobiet w latach 2003-2005.

d3ofxza
d3ofxza

Dane o legalnej aborcji przedstawił wiceminister zdrowia Zbigniew Podraza podczas posiedzenia sejmowej Komisji Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Zgodnie z ustawą ciążę można przerwać wyłącznie wtedy, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, z powodu nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu. W 2004 r. z wymienionych powodów przeprowadzono odpowiednio 62, 128 (w efekcie przeprowadzonych badań prenatalnych)
i 3 zabiegi.

Według Podrazy, nie jest znana liczba nielegalnych zabiegów usuwania ciąży. Wiceminister zaznaczył, że w dużych miastach gabinety ginekologiczne wciąż otwarcie reklamują w ogłoszeniach prasowych usługi aborcyjne.

Według Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny inicjującej i wspierającej działania na rzecz prawa kobiet do świadomego macierzyństwa, w tzw. podziemiu aborcyjnym rocznie przeprowadza się do 200 tys. zabiegów przerwania ciąży.

d3ofxza

Podraza poinformował, że w ostatnich dniach do Sejmu skierowany został projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej, który zakłada wprowadzenie na listę leków refundowanych także środków antykoncepcyjnych. W maju projekt ten został przyjęty przez rząd. W ocenie posłów z komisji, są jednak niewielkie szanse na to, że Sejm zajmie się nim jeszcze w tej kadencji.

Podraza powiedział, że w ministerstwie rozważana jest propozycja przywrócenia finansowania ze środków publicznych poradnictwa seksuologicznego w zakresie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej.

Uczestniczący w posiedzeniu komisji kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka prof. Krzysztof Niemiec poinformował posłów o działaniach dotyczących leczenia osób zakażonych wirusem HIV/AIDS, w tym leczenia kobiet w ciąży. Powiedział, że od 1994 r., dzięki specjalistycznym programom, liczba nowo narodzonych dzieci, które zaraziły się wirusem HIV/AIDS od matki spadła z 50% do 1%.

d3ofxza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofxza
Więcej tematów