Trwa ładowanie...
22-09-2014 15:33

Rosjanie szkolą się na Mistralu kupionym od Francji. Połowa marynarzy poznała możliwości okrętu

200 rosyjskich marynarzy zakończyło pierwsze testy okrętu desantowego "Władywostok". Załoga od 13 czerwca pływała po Atlantyku, poznając funkcje okrętu. Jak podała agencja RIA Novosti, we wtorek kolejna 200-osobowa załoga rozpocznie drugą turę testów okrętu.

Rosjanie szkolą się na Mistralu kupionym od Francji. Połowa marynarzy poznała możliwości okrętuŹródło: AFP
dfn1sqx
dfn1sqx

Szkolenia rosyjskich marynarzy odbywają się w towarzystwie francuskich instruktorów i ekspertów ze stoczni DCNS, która skonstruowała jednostkę. Okręt jeszcze w tym roku ma zostać oficjalnie przekazany Rosji, co wiąże się również z zainstalowaniem na nim uzbrojenia.

Proces wydania "Władywostoku" opóźnił się w związku z wydarzeniami na Ukrainie i sankcjami nałożonymi na Moskwę. Przez ostatnie trzy miesiące okręt był przycumowany, ale jak podaje agencja RIA Novosti, Rosjanie najprawdopodobniej mieli możliwość zapoznania się z Mistralem "na sucho".

Jeszcze w lipcu prezydent Francois Hollande mówił, że Francja wywiąże się z kontraktu na przekazanie pierwszego Mistrala, za który Rosjanie już zapłacili, i przypominał, że w przypadku niedostarczenia okrętu Paryż musiałby zwrócić koszty. Zastrzegł, że w zależności od postawy Rosji Francja jest gotowa zrewidować dostawę drugiego Mistrala.

W sierpniu Rosja ostrzegała, że jeśli dojdzie do zerwania kontraktu, to Moskwa skieruje sprawę do sądu arbitrażowego i będzie się ubiegała o odzyskanie całości pieniędzy.

dfn1sqx

Zawarty w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego kontrakt opiewa na 1,2 miliarda euro i przewiduje kupno dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Był to pierwszy tak duży kontrakt na import sprzętu wojskowego zawarty przez Moskwę od upadku ZSRR.

Pierwszej dostawie sprzeciwiało się wielu zachodnich liderów, z rządem USA na czele. Na początku września Francja, pod wpływem międzynarodowej presji, zagroziła zamrożeniem dostawy dla Rosji. Jednak w kolejnych dniach podkreślano, że słowa wypowiedziane przez prezydenta Francois Hollande'a nie były oficjalnym stanowiskiem, a jedynie opinią francuskiego przywódcy. Zdaniem prezydenta, warunkiem dostawy powinno być zawarcie rozejmu na Ukrainie i polityczne rozwiązanie konfliktu.

Okręt desantowy "Władywostok" może zabrać na pokład 700 żołnierzy, 16 śmigłowców bojowych i 50 pojazdów opancerzonych.

Druga jednostka typu Mistral, nazwana "Sewastopol", ma zostać oddana Rosji w listopadzie 2015 roku. W połowie sierpnia główny rosyjski eksporter broni Rosoboroneksport poinformował, że Moskwa dokona "końcowej płatności" dopiero po otrzymaniu drugiego okrętu.

Źródła: RIA Novosti, PAP, WP.PL

dfn1sqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfn1sqx
Więcej tematów