Rosjanie o postawie władz w czasie kryzysu na Dubrowce
Większość Rosjan negatywnie ocenia postawę
władz w czasie kryzysu z zakładnikami w teatrze na Dubrowce -
wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Ogólnorosyjskiego
Centrum Badania Opinii Społecznej (WCIOM).
Sondaż przeprowadzono w dniach 24-28 stycznia, w trzy miesiące po tym, jak uzbrojone komando czeczeńskie przez 57 godzin przetrzymywało w centrum Moskwy ponad 800 zakładników. Ówczesny kryzys zakończył się szturmem sił rosyjskich, które odbiły teatr zabijając wszystkich napastników. W wyniku użycia przez Rosjan gazu paraliżującego zginęło także ponad 120 zakładników.
Opinię władz, iż akcja w teatrze stanowiła "symbol zwycięstwa" podziela po trzech miesiącach 31% Rosjan. O cztery punkty więcej - 35% uważa wydarzenia z 23-26 października ubiegłego roku za "symbol porażki". Reszta - ponad jedna trzecia - nie była w stanie wyrazić opinii.
Jak to się stało, że uzbrojeni Czeczeni przeniknęli do centrum stolicy? 51% jest zdania, że winna jest temu korupcja w organach bezpieczeństwa i wśród władz, 37%, że odpowiedzialność ponosi "bezczynność i słaby poziom pracy tajnych służb", 23% tego typu winę zarzuca milicji, zaś jedynie 21% uważa - podobnie jak władze - że "podobnym zamachom nie da się w zasadzie zapobiec".
Kto ponosi winę za śmierć uduszonych gazem zakładników? Aż 49% popiera oficjalne stanowisko, że "nie da się w podobnych przypadkach uniknąć ofiar", 36% wini słabą akcję ratunkową i ewakuacyjną, a 18% twierdzi, że winę ponoszą rosyjskie siły specjalne, które "w sposób nieprofesjonalny" dokonały odbicia teatru.
W jednym Rosjanie są zgodni. Na pytanie, czy "w najbliższym czasie możliwa jest powtórka zamachów terrorystycznych podobnych do Dubrowki lub grudniowego wybuchu w budynku administracji w Groznym", 91% udziela twierdzącej odpowiedzi (przy 7% respondentów, którzy nie podzielają tych obaw). 82% ankietowanych zgodnych jest także, że władze powinny wypłacić byłym zakładnikom odszkodowania.
W styczniu moskiewski sąd odrzucił pozwy pierwszej grupy zakładników, którzy domagali się od władz moskiewskich przeciętnie po milionie dolarów odszkodowania.
Badanie WCIOM przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1600 osób. Dopuszczalny margines błędu wynosi 3,4%. (jask)