Trwa ładowanie...

Rosjanie nacierają. Postępy na dwóch odcinkach frontu

Rosyjskie wojska poczyniły postępy pod Awdijiwką w obwodzie donieckim, a także na wschód od miejscowości Urożajne w obwodzie zaporoskim - piszą w najnowszym raporcie analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Potwierdzili również przesunięcie się ukraińskich sił pod Bachmutem.

Rosyjscy artylerzyści na froncie w UkrainieRosyjscy artylerzyści na froncie w UkrainieŹródło: FORUM, fot: Tsitsagi Nikita
d3i6u34
d3i6u34

Armia Rosji przesunęła się nieznacznie w strefie przemysłowej na południowy wschód od Awdijiwki - wynika z materiałów, które przeanalizował ISW. Działania ofensywne prowadzono też pod Bachmutem i na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Rosyjskie wojska kontynuowały też w piątek ofensywę na zachód i południowy zachód od Doniecka, ale nie poczyniły postępów.

ISW potwierdza natomiast, że Rosjanie przesunęli się na granicy obwodu donieckiego i zaporoskiego, na wschód od miejscowości Urożajne.

Nieznaczne postępy Ukraińców

Analitycy piszą o nieznacznym przesunięciu się sił ukraińskich na południowy zachód od miejscowości Robotyne w zachodniej części obwodu zaporoskiego oraz pod Bachmutem w obwodzie donieckim.

Rosjanie czekają na ruch Ukrainy

W piątek strona ukraińska potwierdziła utworzenie kilku przyczółków na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Armia ukraińska dąży do wyparcia sił rosyjskich z obszaru, z którego mogą prowadzić ostrzały artyleryjskie zachodniego brzegu Dniepru. Niemniej dalsze postępy oddziałów SZU będą trudne.

d3i6u34

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Ofensywa nigdy się nie zaczęła". Gen. Polko zaskakująco o Ukrainie

Według analityków ISW Rosjanie opierają linie obronne w obwodzie chersońskim na "złożonym systemie ziemianek, budowanym od miesięcy". Ponadto mocno zaminowali tereny wokół miejscowości Krynki, gdzie znajduje się jeden z przyczółków sił ukraińskich po wschodniej stronie Dniepru.

Według ISW, rosyjskie wojska w obwodzie chersońskim nie stworzyły żadnych ciągłych, widocznych fortyfikacji obronnych i wydają się budować głęboko rozproszoną sieć pojedynczych fortyfikacji zlokalizowanych w pewnej odległości od linii frontu.

d3i6u34

Analitycy twierdzą jednak, że pojedyncze fortyfikacje położone z dala od linii kontaktu mogą być skuteczne tylko wtedy, gdy pozostają ukryte. Jesienne i zimowe warunki pogodowe mogą ujawnić niektóre z ukrytych pozycji Rosjan.

Źródło: ISW/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3i6u34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3i6u34
Więcej tematów