Trwa ładowanie...

Rosja złamała sankcje? Reuters: rosyjskie tankowce dostarczają ropę Korei Płn.

Do transferów miało dojść w październiku i listopadzie. Oznaczałoby to, że Rosja, członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, złamała oenzetowskie sankcje.

Rosja złamała sankcje? Reuters: rosyjskie tankowce dostarczają ropę Korei Płn.Źródło: Pixabay.com, fot: skeeze
d3ktjx7
d3ktjx7

Członkowie europejskich sił bezpieczeństwa powołali się na wywiad morski i zdjęcia satelitarne jednostek, które wypłynęły z portów na Dalekim Wschodzie Rosji. Odmówili jednak ujawnienia dalszych szczegółów, twierdząc, że są one tajne.

Rosyjskie MSZ i służby celne nie chciały komentować sprawy, poinformowało rmf24. Właściciel jednego z tankowców oskarżonych o przemyt ropy do Korei Płn. zaprzeczył oskarżeniom, że miał coś wspólnego z taką działalnością.

Pjongczang - stolica Korei Płn. - potrzebuje importowanej ropy, by utrzymać swą osłabioną gospodarkę, a także by rozwijać program jądrowy oraz budować międzykontynentalne rakiety balistyczne.

d3ktjx7

Niezależne źródła nie podały agencji Reuters, czy zbiornikowce przekazywały ropę północnokoreańskim jednostkom, czy państwo rosyjskie wiedziało o tej sprzedaży, ani ile rosyjskich tankowców brało w tym udział. Nie jest też jasne, ile ropy przemycono.

Nowe sankcje są odpowiedzią na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej, który Korea Płn. przeprowadziła 28 listopada

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała w czwartek zakaz przyjmowania w portach całego świata czterech statków północnokoreańskich, które prawdopodobnie zajmowały się transportem towarów objętych embargiem ONZ.

Test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), z listopada była kolejną taką próbą w tym roku. We wrześniu Pjongjang przeprowadził szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną.

d3ktjx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ktjx7
Więcej tematów