ŚwiatRosja żąda od USA gwarancji ws. tarczy antyrakietowej

Rosja żąda od USA gwarancji ws. tarczy antyrakietowej

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew ponownie zażądał
od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji. Gospodarz Kremla ostrzegł, że "w określonych warunkach" Rosja może zostać zmuszona do zastosowania kontrposunięć.

Rosja żąda od USA gwarancji ws. tarczy antyrakietowej
Źródło zdjęć: © AFP | Mikhail Klimentyev

23.03.2012 | aktual.: 24.03.2012 08:50

Miedwiediew podkreślił, że "muszą to być gwarancje sformułowane w dokumencie, a nie udzielone w przyjacielskiej rozmowie przy filiżance herbaty lub kieliszku wina".

Prezydent FR powiedział to występując w Moskwie z trybuny międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim. W forum tym uczestniczyli m.in. sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland, były szef dyplomacji Unii Europejskiej, a wcześniej sekretarz generalny NATO Javier Solana i b. sekretarz obrony USA William Perry.

- Współpraca między Rosją i NATO nie będzie możliwa bez rozwiązania problemów, które dotykają żywotnych interesów naszych krajów. Test jest jeden: gotowość USA i innych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego do autentycznego partnerstwa z Rosją. Test jest prosty: podjęcie próby uwzględnienia naszych interesów, przede wszystkim w sferze obrony przeciwrakietowej - oświadczył Miedwiediew.

Miedwiediew zauważył zarazem, że "dialog wciąż trwa i że żadne drzwi nie zostały zatrzaśnięte". - Czas na porozumienie jeszcze jest. Ale upływa - powiedział.

System antyrakietowy USA

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - Stany Zjednoczone przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie.

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Brak porozumienia nie zablokuje tarczy

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapewniła w grudniu zeszłego roku, że brak porozumienia z Rosją nie powstrzyma Stanów Zjednoczonych przed rozmieszczeniem elementów tarczy antyrakietowej w Europie.

Rosja kategorycznie sprzeciwia się instalacji elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie, twierdząc, że zagrozi to jej bezpieczeństwu narodowemu. Moskwa proponuje Stanom Zjednoczonym i NATO zawarcie układu o niewymierzaniu europejskiej tarczy antyrakietowej przeciwko Rosji.

W listopadzie ubiegłego roku Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, Moskwa odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń, a także zastosuje kontrposunięcia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)