Rosja wysłała trzy okręty z piechotą morską do Syrii
Trzy wielkie okręty wojenne z żołnierzami piechoty morskiej na pokładzie płyną w kierunku syryjskiego portu Tartus, gdzie znajduje się baza rosyjskiej marynarki - podała agencja Reutera, powołując się na media w Rosji.
Rosyjskie agencje informacyjne cytują źródło w sztabie generalnym, które twierdzi, że na każdej z jednostek znajduje się około 120 żołnierzy. Eskadra okrętów desantowych, obecnie znajdująca się na Morzu Śródziemnym, do portu Tartus ma dotrzeć do końca tego tygodnia lub na początku następnego.
Anonimowy informator nie precyzuje jaka jest misja rosyjskiej floty, lecz Moskwa już wcześniej zapowiadała, że w razie pogorszenia się sytuacji w Syrii, wyśle okręty i żołnierzy do ochrony swej bazy i ewakuacji części sprzętu. Jak zapowiadano wcześniej, rosyjskie siły na Bliskim Wschodzie mają również zapewnić bezpieczeństwo obywatelom rosyjskim.
W kwietniu minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow informował, że w Syrii może przebywać nawet 100 tys. rosyjskich obywateli - wśród nich jest około 100-osobowa załoga w porcie Tartus. Resorty obrony oraz ds. sytuacji nadzwyczajnych zawczasu przygotował stosowne plany ich ewakuacji.
Źródło w sztabie nie odpowiedziało w piątek na pytanie, czy załoga okrętów pozostanie w bazie, by zapewnić jej bezpieczeństwo. Dodało jednak, że okręty uzupełnią zapasy i spędzą w bazie kilka dni. Trzy okręty, o których mówiło źródło w sztabie, wchodzą w skład rosyjskiej Floty Północnej.
Moskwa jest głównym sojusznikiem i dostawcą broni dla Syrii, lecz Kreml utrzymuje, że te dostawy są legalne i nie mają żadnego wpływu na konflikt w tym kraju.
W Syrii trwa od marca 2011 roku rewolta przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada; zginęło w niej dotychczas ok. 20 tysięcy ludzi, głównie cywilów. Rosja, podobnie jak Chiny, dwukrotnie zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekty rezolucji potępiające reżim prezydenta Baszara al-Asada i wzywające go do ustąpienia.