Rosja wprowadziła na orbitę satelity nawigacyjne
Rosja pomyślnie umieściła na orbicie wokółziemskiej trzy kolejne satelity
kosmicznego systemu nawigacyjnego GŁONASS - podały rosyjskie
władze wojskowe.
Jak poinformował cytowany przez agencję ITAR-TASS rzecznik dowództwa rosyjskich wojsk kosmicznych, podpułkownik Aleksiej Zołotuchin, rakieta nośna "Proton-M" z trzema satelitami "Głonass-M" wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 11.43 czasu polskiego. W trzy i pół godziny później wszystkie trzy aparaty osiągnęły zaplanowaną orbitę.
GŁONASS (skrót rosyjskiej nazwy Globalny Nawigacyjny System Satelitarny) miał uniezależnić Związek Radziecki od amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS. Pierwsze satelity "Głonass" znalazły się w kosmosie w 1982 roku, a do roku 1991 ich łączna liczba wzrosła do 48, w tym 12 stale funkcjonujących - co dawało możliwość ograniczonego korzystania z całego systemu.
Po rozpadzie ZSRR GŁONASS przejęła Rosja, a jej prezydent Borys Jelcyn ogłosił w 1993 roku, iż system nadaje się już do operacyjnego wykorzystania. Jednak kłopoty finansowe sprawiły, że liczba działających satelitów spadła w 2002 roku do ośmiu, czyniąc system praktycznie bezużytecznym.
Władze Rosji utworzyły specjalny fundusz z zamiarem doprowadzenia GŁONASS do roku 2011 do kompletnego stanu 24 działających satelitów i tym samym możliwości korzystania z niego na całym obszarze kuli ziemskiej. Od września bieżącego roku na orbicie znajduje się łącznie 19 satelitów systemu, w tym 14 sprawnych - start zwiększył ich liczbę o trzy.