Trwa ładowanie...

Rosja wpłynie na wybory prezydenckie 2020 w Polsce? Periodyk ABW alarmuje

Kreml może ingerować w wybory prezydenckie 2020 - informuje najnowszy "Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego". To oficjalny periodyk Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Share
Periodyk ABW alarmuje ws. wyborów prezydenckich 2020
Periodyk ABW alarmuje ws. wyborów prezydenckich 2020Źródło: PAP, Fot: Mateusz Marek
d44a5hb

W "Przeglądzie" ukazał się tekst "Wybory prezydenckie jako narzędzie destabilizacji państw w teorii i praktyce rosyjskich operacji informacyjno-psychologicznych w XX i XXI wieku". Informuje o nim "Rzeczpospolita". Autor tekstu, dr Michał Wojnowski zaleca m.in. "szkolenia dla partii politycznych i członków sztabów oraz włączenie organów wyborczych do infrastruktury krytycznej".

Wskazuje również na to, że "celem rosyjskiej ingerencji w proces wyborczy jest nie tylko podważanie uczciwości wyborów i zdyskredytowanie demokracji, lecz także - przede wszystkim - zdestabilizowanie sytuacji wewnętrznej w niektórych krajach".

Dr Wojnowski podkreśla, że Rosja może dopuścić się trzech rodzajów operacji. Chodzi o "eksplozję informacyjną", "falę informacyjną" oraz "operację wpływu". Jako przykład podaje sytuację we Francji oraz Stanach Zjednoczonych przed wyborami prezydenckimi.

d44a5hb

Zobacz też: Tomasz Siemoniak mocno o nowym spocie Mariusza Błaszczaka: propaganda

Wybory prezydenckie 2020. Periodyk ABW bije na alarm

Do pierwszego zjawiska miało dojść, gdy wyciekły dokumenty rzekomo pochodzące ze sztabu Emmanuela Macrona. Z kolei "fala informacyjna" pojawiła się, gdy spekulowano, że kampanię Macrona finansuje Arabia Saudyjska. Wskazywano również na to, ze ówczesny kandydat na prezydenta Francji ma skłonności homoseksualne. "Operacja wypływu" to natomiast wykorzystanie podziałów w amerykańskim społeczeństwie przed ostatnimi wyborami prezydenckimi. Cel? "Wywołanie konfliktów na tle etnicznym religijnym i światopoglądowym, co miało doprowadzić do wewnętrznej destabilizacji USA".

d44a5hb

Autor artykułu w periodyku ABW sugeruje, że podobny scenariusz może zostać zrealizowany w Polsce przed wyborami prezydenckimi 2020, które mają odbyć się w maju. Dr Wojnowski zaleca m.in. "usprawnienie współpracy pomiędzy rządem, służbami i mediami" oraz "podjęcie działań zmierzających do zneutralizowania wszelkich niepokojów".

Warto jednak zaznaczyć, że artykuły w "Przeglądzie" nie recenzowane przez władze ABW. Nie jest to oficjalne stanowisko agencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Rzeczpospolita"

d44a5hb

Podziel się opinią

Share
d44a5hb
d44a5hb
Więcej tematów