ŚwiatRosja stworzy "nuklearny Gazprom"

Rosja stworzy "nuklearny Gazprom"

Rosja połączy swoje energetyczne spółki atomowe w jeden koncern państwowy na wzór Gapromu, aby mógł sprostać konkurencji na światowym rynku energetyki nuklearnej - zapowiedział szef rosyjskiej atomistyki Siergiej Kirijenko.

Prezydent Władimir Putin zaaprobował w tym miesiącu reorganizację rosyjskiej energetyki nuklearnej, która zdaniem specjalistów ma na celu zwiększenie produkcji energii atomowej i globalnej siły największych rosyjskich spółek.

Według tego planu, na bazie mniejszych, czasem powiązanych ze sobą i kontrolowanych przez państwo spółek, ma powstać jedna państwowa firma o nazwie Atomprom.

"Nie przypadkiem brzmienie proponowanej nazwy dla tej rosyjskiej spółki przypomina nazwę Gazpromu" - cytuje w oświadczeniu rosyjska agencja atomowa Rosatom słowa swego szefa, Kirijenki.

Kontrolowany przez państwo gigant naftowy Gazprom , największa na świecie pod względem zasobów gazu spółka, dokonał ostatnio dużych zakupów na terenie Rosji, pomagając Kremlowi w zwiększeniu kontroli nad sektorem energetycznym. Gazprom planuje także dalszą ekspansję poza Rosją poprzez zwiększenie swego udziału w europejskim rynku energii do około 30 z 25% na drodze inwestycji w projekty składowania gazu, marketingu i firm dostarczających energię.

Mamy na świecie renesans energii atomowej i naszym zadaniem jest dynamiczne włączenie się w ten trend - powiedział Kirijenko.

Wśród tematów rozmów na nadchodzącym w lipcu szczycie G-8 w Petersburgu na pierwszym miejscu Putin stawia bezpieczeństwo energetyczne.

Kreml uważa energię - zwłaszcza pochodzącą z ropy, gazu - za swoją kartę atutową w rozgrywkach geopolitycznych.

Rosyjski Atomprom mógłby konkurować na światowym rynku nie tylko z narodowymi firmami, ale także z ponadnarodowymi koncernami - powołuje się na słowa Kirijenki agencja RIA-Nowosti. Musimy stworzyć pojedynczą strukturę, porównywalną z nimi, która mogłaby je prześcignąć - powiedział Kirijenko.

Według źródła w przemyśle nuklearnym, działalność Atompromu objęłaby całość wytwarzania energii atomowej, produkcję i wzbogacanie uranu oraz przygotowanie i eksport produktów jądrowych.

Jeśli plan ten zostanie wprowadzony w życie, Atomprom wchłonie jądrową spółkę Rosenergoatom, która kontroluje rosyjskie elektrownie atomowe, oraz cywilne oddziały Rosatomu.

W skład Rosatomu wchodzą Techsnabeksport zajmujący się handlem uranem, TWEŁ produkujący i handlujący paliwem jądrowym oraz kontrolowany przez państwo Atomstrojeksport, który buduje za granicą reaktory jądrowe.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)