Rosja skazana za masowe deportacje Gruzinów w 2006 roku
Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał Rosję za przeprowadzenie w 2006 roku deportacji z tego kraju mieszkających tam obywateli Gruzji. Sąd uznał, że akcja ta miała arbitralny charakter. Moskwa twierdziła, że był to element polityki imigracyjnej.
Jesienią 2006 roku "władze rosyjskie przeprowadziły skoordynowaną politykę zatrzymywania i wydalenia z kraju osób pochodzących z Gruzji" - uznał trybunał, zaznaczając, że polityka ta miała "arbitralny charakter".
Działania te nastąpiły, gdy władze gruzińskie jesienią 2006 roku zatrzymały i wydaliły z kraju czterech rosyjskich oficerów podejrzanych o szpiegostwo.
Według szacunków strony gruzińskiej podawanych przez portal Civil.ge następnie zatrzymanych w Rosji zostało 2300 Gruzinów. Kilkuset zostało wydalonych z Rosji transportami lotniczymi Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, około 2 tysięcy wróciło na własną rękę.
Przedstawiciel strony rosyjskiej Grigorij Matiuszkin zaprzeczał, by działania te stanowiły "kampanię antygruzińską". Rosja - argumentował - ma "suwerenne prawo w kwestii kontroli nad imigracją" i wydaliła obywateli Gruzji w ramach zwykłych procedur.
ETPC skazując Rosję powstrzymał się od decyzji o rekompensacie; zachęcił obie strony, by w ciągu roku rozstrzygnęły tę kwestię między sobą i powiadomiły trybunał o swych ustaleniach.