Trwa ładowanie...

Rosja odmawia udziału w brytyjskim dochodzeniu w sprawie Litwinienki

Rosja odmawia udziału w prowadzonym w Wielkiej Brytanii publicznym śledztwie w sprawie zabójstwa w 2006 roku w Londynie byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, bo ze względu na utajnienie materiałów nie będzie ono obiektywne - oświadczyło MSZ Rosji.

Share
Rosja odmawia udziału w brytyjskim dochodzeniu w sprawie Litwinienki
Źródło: PAP/EPA, fot: POOL
d3qpcs9

Ocena ta zawarta jest w komentarzu opublikowanym na stronie internetowej resortu dyplomacji, a dotyczącym decyzji rosyjskiego Komitetu Śledczego, by nie brać udziału w brytyjskim postępowaniu.

MSZ oświadczyło, że w publicznym dochodzeniu zdecydowano się utajnić materiały, które "władze brytyjskie nazywają tajnymi" i wobec tego "nie będą one dostępne ani dla Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, ani dla opinii publicznej". W związku z tym, w ocenie ministerstwa, "jest już jasne, że rząd brytyjski nie dopuści, by stały się one przedmiotem jawnego procesu z udziałem rosyjskich śledczych".

"Trudno wyobrazić sobie, by tego rodzaju dochodzenie było obiektywne" - konkluduje MSZ. Wyraziło też ocenę, że władze brytyjskie "nie są w stanie lub nie chcą przeprowadzić naprawdę jawnego, przejrzystego i obiektywnego dochodzenia w tej sprawie".

d3qpcs9

31 lipca rozpoczęło się w Londynie publiczne dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci Litwinienki, które ma wykazać, czy za zabójstwem stało państwo rosyjskie. Sędzia Robert Owen oświadczył, iż w posiadaniu brytyjskiego rządu są materiały wskazujące na odpowiedzialność Rosji. Jednak większość z nich nie będzie mogła zostać ujawniona i niektóre z ustaleń śledztwa pozostaną tajne.

Brytyjska prokuratura twierdzi, że dysponuje wystarczającymi dowodami, by postawić zarzuty zabójstwa byłym agentom KGB Andriejowi Ługowojowi i Dmitrijowi Kowtunowi. Byli oni wraz z Litwinienką w londyńskim hotelu, gdzie - jak sądzi brytyjska policja - podano mu herbatę z polonem. Moskwa odmówiła ich ekstradycji do Wielkiej Brytanii.

Aleksander Litwinienko, były agent KGB i jej następcy FSB, zmarł w Londynie osiem lat temu w wieku 43 lat wskutek zatrucia radioaktywnym polonem. Wcześniej dał się poznać jako krytyk reżimu Putina. Wydał też książkę, w której udowadniał, że w 1999 r. Kreml zorganizował zamachy na bloki mieszkalne w Moskwie i Wołgodońsku, by potem zrzucić winę na Czeczeńców. Miał to byc pretekst do pacyfikacji zbuntowanej republiki.

Na łożu śmierci oskarżył Władimira Putina. Władze Rosji zaprzeczają, by miały cokolwiek wspólnego ze śmiercią Litwinienki.

d3qpcs9

Podziel się opinią

Share
d3qpcs9
d3qpcs9
Więcej tematów