ŚwiatRosja odmawia rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej

Rosja odmawia rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej

Śledztwo katyńskie przyspieszyło, ale ważne dowody nadal pozostają tajne, w rosyjskich archiwach. Nie ma też mowy o rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej. Rosjanie bowiem odmawiają uznania ofiar, wskazując na brak dowodów.

Rosja odmawia rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

12.05.2013 05:24

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński zaznacza, że prokuratorzy IPN analizują odtajnione dokumenty, przekazane przez Rosję w ostatnich latach. Dokumenty źródłowe, dotyczące imiennych danych oficerów pomordowanych w Katyniu nadal pozostają w archiwach Federacji Rosyjskiej. Dostęp do nich pogarsza się, zwłaszcza do tych z archiwów regionalnych - podkreśla Aleksander Gurjanow, szef stowarzyszenia Memoriał.

Rosyjski historyk mówi, że regionalne archiwa odmawiają badaczom dostępu, powołując się na ochronę danych osobowych. A imienne dane są niezbędne do tego, by prawnie rozliczyć zbrodnię katyńską i dochodzić rehabilitacji zabitych. Aleksander Gurjanow podkreśla, że na podstawie dotychczasowych dowodów Rosja odmawia uznania konkretnych zamordowanych za ofiary zbrodni katyńskiej.

- Prokuratura powołuje się na brak dowodów rozstrzelania, bo zostały zniszczone, a my twierdzimy, że bezpośrednie akta osobowe, w których został zapisany wyrok "trojki" powołanej przez Politbiuro, rzeczywiście zostały zniszczone - wyjaśnia Gurjanow.

- Ale ocalały inne dokumenty i my jesteśmy w stanie, tworząc łańcuszek dowodowy, udowodnić w sensie prawnym, że te dokumenty są wystarczające co do każdego z jeńców, żeby udowodnić, że został rozstrzelany na podstawie decyzji biura politycznego, i że to był mord polityczny mówi historyk.

Aleksander Gurjanow zwraca uwagę, że prokuratura odmawia nie tylko wszczęcia postępowań rehabilitacyjnych, ale nawet uznania faktu rozstrzelania konkretnego jeńca. - Paradoksalnie sytuacja wygląda tak, że prokuratura rosyjska i władze rosyjskie uznają sprawstwo zbrodni katyńskiej przez organa Związku Radzieckiego" - mówi historyk. - Ale faktycznie dążą do tego, żeby ofiary tej zbrodni pozostawały anonimową rzeszą osób bez tożsamości. Jak tylko składamy wniosek o rehabilitację, to spotykamy się z argumentem, że brak dowodów - powiedział Aleksander Gurjanow.

Historyk podkreśla, że rehabilitacja ofiar zbrodni katyńskiej to nie tylko sprawa stosunków pomiędzy Polska a Rosją,ale też sprawa wewnętrzna, ważna dla Rosjan, którzy powinni mieć przekonanie, że państwo przestrzega prawa obowiązującego w kraju.

Wiosną 1940 roku w w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje NKWD wymordowało 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Jeńców - przywiezionych z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku - zgładzano strzałem w tył głowy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Podstawą egzekucji była uchwała Biura Politycznego partii komunistycznej ZSRR z 5 marca 1940 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1151)