ŚwiatRosja nie chce już od USA środków na utylizację broni masowego rażenia

Rosja nie chce już od USA środków na utylizację broni masowego rażenia

Moskwa nie chce przedłużyć terminu obowiązywania programu Nunna-Lugara, w ramach którego Rosja za pieniądze otrzymywane od USA od ponad 20 lat utylizuje przestarzałą broń jądrową, a także odziedziczone po ZSRR arsenały broni chemicznej i biologicznej.

Rosja nie chce już od USA środków na utylizację broni masowego rażenia
Źródło zdjęć: © AFP | GERDO

10.10.2012 | aktual.: 10.10.2012 12:35

Poinformował o tym dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła w Pentagonie i Departamencie Stanu USA. Gazeta podała, że swoją decyzję władze Federacji Rosyjskiej motywują tym, że nie potrzebuje ona już dotacji na te cele, a także koniecznością ochrony tajnych informacji.

To już drugi amerykański program pomocowy, z którego wycofuje się Rosja. Niedawno jej władze powiadomiły o zamknięciu biura Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w Moskwie.

Pomoc przy broni masowego rażenia

Zainicjowany przez senatorów Sama Nunna i Richarda Lugara program pomocy finansowej dla krajów, które wskutek rozpadu ZSRR znalazły się w posiadaniu broni masowego rażenia, obowiązuje od 1991 roku. Był dwukrotnie prolongowany - w 1999 i 2006 roku. Obecne porozumienie z Rosją wygasa w maju 2013 roku.

Rozmówcy "Kommiersanta" w Waszyngtonie utrzymują, że USA chcą przedłużenia terminu obowiązywania programu, w ramach którego przekazały już stronie rosyjskiej 8,79 mld dolarów. Rozmowy w tej sprawie toczą się od kilku miesięcy.

Według dziennika prolongacja programu była głównym tematem niedawnej wizyty w FR delegacji Kongresu USA pod przewodnictwem Lugara. Wszelako goście wyjechali z pustymi rękami.

Rosja nie chce pomocy

"Strona rosyjska wyjaśniła, że nie potrzebuje już pomocy finansowej Stanów Zjednoczonych i że jest w stanie samodzielnie wykonywać zadania realizowane w ramach programu Nunna-Lugara" - cytuje "Kommiersant" swojego informatora w Departamencie Stanu USA.

Natomiast źródło w MSZ FR przekazało gazecie, że "porozumienie dyskryminuje Rosję i nie uwzględnia zmian, jakie zaszły od czasu jego podpisania w trudnych dla strony rosyjskiej latach 90.". Ponadto - jak podkreślił dyplomata - "istnieją obawy, że podczas realizacji programu strona amerykańska otrzymuje zbyt wiele 'wrażliwych danych' na temat rosyjskiego arsenału masowego rażenia".

Zdaniem cytowanego przez "Kommiersanta" rozmówcy w Pentagonie wygaszenie programu "niekorzystnie wpłynie na sytuację z zapewnieniem bezpieczeństwa składowanych na terytorium Rosji materiałów stanowiących zagrożenie z punktu widzenia nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia".

Bilans programu

Do końca sierpnia tego roku w ramach programu Nunna-Lugara dezaktywowano 7659 strategicznych głowic jądrowych, a także zlikwidowano: 902 międzykontynentalne rakiety balistyczne, 192 mobilne i 498 silosowych wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych, 155 bombowców, 906 nuklearnych rakiet klasy powietrze-ziemia, 684 rakiety balistyczne odpalane z okrętów podwodnych, 33 atomowe okręty podwodne, 194 tunele dla testów jądrowych i ponad 2937 ton broni chemicznej.

Ponadto zwiększono bezpieczeństwo 24 składów broni nuklearnej i wyposażono 39 stacji monitorujących zagrożenia biologiczne. Niektóre zakłady zbrojeniowe przestawiono na produkcję o charakterze cywilnym. Zapewniono też zatrudnienie naukowcom, którzy pracowali nad programem atomowym w ZSRR.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)