Trwa ładowanie...
d11jh7r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosja może odebrać od Francji pierwszego Mistrala 14 listopada

Rosja otrzymała od Francji informację w sprawie odebrania 14 listopada pierwszego okrętu desantowego typu Mistral o nazwie "Władywostok" - powiedział wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, cytowany przez agencję RIA Nowosti.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Helikopterowiec Mistral
Helikopterowiec Mistral (AFP, Fot: Krill Kudryavtsev)
d11jh7r

Druga jednostka tego typu o nazwie "Sewastopol" ma - według słów Rogozina - tego samego dnia zostać zwodowana, chociaż francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian powiedział, że Paryż poczeka do listopada z decyzją, czy dostarczyć pierwszy z dwóch okrętów.

- Główny rosyjski eksporter broni "Rosoboroneksport otrzymał zaproszenie na 14 listopada do Saint-Nazaire na przekazanie Rosji pierwszego okrętu +Władywostok+ i zwodowanie drugiego" - oświadczył Rogozin.

Na początku września Francja zapowiedziała, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego Mistrala z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch Mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu. Hollande podkreślał po raz kolejny w październiku, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.

d11jh7r

Rosja oba Mistrale kupiła za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

"Władywostok" miał trafić do Rosji w październiku br., a "Sewastopol" - w listopadzie 2015 r. We francuskim porcie atlantyckim Saint-Nazaire, gdzie budowane są Mistrale, od kilku tygodni szkolonych jest stu kilkudziesięciu rosyjskich marynarzy do obsługi okrętu "Władywostok". Jednostka ta może zabrać na pokład 700 żołnierzy, 16 śmigłowców bojowych i 50 pojazdów opancerzonych.

Zobacz też: Francuzi w szeregach separatystów

d11jh7r

Podziel się opinią

Share

d11jh7r

d11jh7r
Więcej tematów