Rosja kontra reszta świata
(PAP)
Na Kremlu rozpoczął się szachowy mecz Rosja - Reszta Świata okrzyknięty już mianem meczu stulecia. 12-osobowe reprezentacje (10+2 rezerwowych) grać będą do środy.
W zespole Rosji występują m.in. - licząc obie formuły FIDE i PCA - trzej byli i obecni mistrzowie świata - Garri Kasparow, Anatolij Karpow, Aleksandr Chalifman oraz Władimir Kramnik (mistrz świata PCA), zaś w Reprezentacji Świata troje - Ukrainiec Rusłan Ponomariow (mistrz świata FIDE), Hindus Viswanathan Anand i najwybitniejsza szachistka świata Węgierka Judit Polgar (18. na liście FIDE w gronie mężczyzn).
Idea spotkań najlepszych szachistów rosyjskich z reprezentacją świata narodziła się tuż po wojnie. Dopiero w 1970 roku w Belgradzie rozegrano pierwszy mecz między ówczesnym ZSRR, a pozostałą częścią szachowej rodziny. Czternaście lat później obie drużyny zmierzyły się w Londynie.
W obu spotkaniach zwyciężyła drużyna radziecka pokonując rywali dwa razy 21,5:18,5. Dwóch uczestników obecnego meczu - Garri Kasparow i Anatolij Karpow - reprezentowało ZSRR w 1984 roku.
Wówczas, podobnie jak dziś, drużyny składały się z 10 graczy. Grano jednak na 10 szachownicach po 4 partie. Organizatorzy obecnego meczu zastosowali tzw. system z Scheveningen - każdy z 10 zawodników reprezentujących Rosję zagra jedną partię z każdym z reprezentantów Reszty Świata. Łącznie pojedynek składać się będzie nie z 40, lecz ze 100 partii.
Najstarszym uczestnikiem spotkania jest 51-letni Anatolij Karpow, jedna z legend szachów, mistrz świata w latach 1975-85 (stracił tytuł na rzecz Kasparowa, z którym łącznie w ciągu sześciu lat pięciokrotnie stawał do rywalizacji o szachowy tron), zaś najmłodszym 15-letni Azerbejdżanin Tejmur Radżabow.
Partie rozgrywane są tym razem według zmodernizowanych zasad Rapid Chess. Zawodnik ma na grę 25 minut. Limit czasu zwiększany jest jednak z każdym posunięciem o dodatkowe 10 sekund.