Trwa ładowanie...
d1ml80i

Rosja i Ukraina wymieniają jeńców. Uwolnią 24 ukraińskich marynarzy?

Z moskiewskiego więzienia Lefortowo wyjechały dwa autobusy. Najprawdopodobniej przewoziły aresztowanych przez Rosję marynarze Ukrainy - podała agencja RIA Nowosti. Wcześniej Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza w Hamburgu zarządził, że Rosja powinna ich uwolnić w trybie natychmiastowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina liczy na uwolnienie swoich marynarzy
Ukraina liczy na uwolnienie swoich marynarzy (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1ml80i

Wyjazd autobusów ma być związany z zapowiadaną wymianą więźniów pomiędzy Rosją i Ukrainą. Radio Echo Moskwy podaje, że do transakcji może dojść już w sobotę. Rosyjskie media kilka dni temu informowały, że w ramach wymiany Rosja planuje przekazanie Ukrainie m.in. jej marynarzy i skazanego w Rosji reżysera filmowego Ołeha Sencowa. Przed południem w sobotę Reuters podał, że Ukraina i Rosja wymieniają jeńców. Samoloty z więźniami na pokładzie rano wyleciały jednocześnie z Kijowa i Moskwy.

Strona ukraińska ma przekazać stronie rosyjskiej m.in. dziennikarza RIA w Kijowie Kyryła Wyszyńskiego i Wołodymyra Cemacha, bojownika z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, który jest wiązany z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku.

d1ml80i

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza w Hamburgu już w maju orzekł, że Rosja powinna uwolnić ukraińskich 24 marynarzy w trybie natychmiastowym. W listopadzie ubiegłego roku Rosja zatrzymała w Cieśninie Kerczeńskiej trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Od tego czasu znajdują się w rosyjskim areszcie. Ukraińscy marynarze mieli stanąć przed sądem za naruszenie granic Rosji.

Źródło: PAP, Ria Nowosti

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ml80i

Podziel się opinią

Share

d1ml80i

d1ml80i
Więcej tematów