ŚwiatRosja: czy USA do strącenia satelity użyją nowej broni?

Rosja: czy USA do strącenia satelity użyją nowej broni?

Rosja wyraziła podejrzenie, że USA, dokonując zapowiedzianego zestrzelenia swego satelity szpiegowskiego US193, chcą wypróbować nową broń strategiczną, którą prawdopodobnie stworzyły.

16.02.2008 | aktual.: 16.02.2008 21:03

Ministerstwo Obrony Rosji w jednostronicowym komunikacie przekazanym przez agencję Itar-Tass oraz w zajmujących aż trzy strony wypowiedziach jego przedstawicieli dla tej agencji wyraża "zaniepokojenie w związku z sytuacją wokół amerykańskiego satelity wywiadowczego, który zszedł ze swej orbity i może spaść na Ziemię".

Według komunikatu ministerstwa, zapowiedziana próba zestrzelenia tego satelity "może oznaczać pojawienie się nowego rodzaju broni strategicznej".

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zestrzelą US193 po wylądowaniu promu kosmicznego Atlantis, ale zanim satelita szpiegowski wejdzie w atmosferę ziemską. Do zestrzelenia Amerykanie mają użyć rakiety taktycznej wystrzelonej z okrętu marynarki USA.

W komunikacie rosyjskiego Ministerstwa Obrony czytamy, że "amerykańskie wyjaśnienia nie zawierają wystarczającego uzasadnienia, które usprawiedliwiałoby decyzję zestrzelenia satelity za pomocą systemów antyrakietowych".

"Decyzja Busha, aby zestrzelić własnego satelitę, nasuwa pewne pytania" - głosi komunikat, według którego "Stany Zjednoczone nie oceniły konsekwencji zestrzelenia na orbicie bądź nieudanej próby zestrzelenia".

Rosyjskie Ministerstwo Obrony dodaje, że "nie przeanalizowano także następstw operacji dla działań człowieka w przestrzeni kosmicznej, w tym działań kosmonautów".

"Można stwierdzić, że przygotowywana jest klasyczna próba broni antysatelitarnej" - twierdzi komunikat.

Ministerstwo Obrony uważa, że "tego rodzaju próba oznacza w istocie, że stworzono nowy typ broni strategicznej".

Itar-Tass w swej obszernej depeszy, w której cytuje wypowiedzi przedstawicieli rosyjskiego Ministerstwa Obrony, dodaje: W Ministerstwie Obrony powiedziano nam w związku z tym, że "w tej sytuacji uzasadniona jest troska każdego kraju o własny potencjał kosmiczny. Dotyczy to przede wszystkim systemów kosmicznych, spełniających państwowe zadania społeczno-ekonomiczne w dziedzinie łączności, nawigacji, służb meteorologicznych, ostrzegania o katastrofach naturalnych. Przecież w zasięgu rażenia takiej broni znajduje się znaczna część światowej struktury orbitalnej - aparaty kosmiczne na niskich i wysokich orbitach eliptycznych".

Pentagon wyjaśnił, że decyzję w sprawie zestrzelenia podjęto "ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo, jakie stanowi dla obywateli paliwo rakietowe, które zawiera satelita".

Wicedyrektor do spraw lotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Curt Sheirman podkreślił, że zestrzelenie satelity US193 "nie stanowi żadnego problemu i że działania w kosmosie nie ucierpią z powodu eksplozji".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)