Trwa ładowanie...

Rosja ćwiczy swoje siły zbrojne. PISM: przygotowanie do misji ekspedycyjnych

Sierpień i wrzesień okazały się bardzo pracowitymi miesiącami dla rosyjskich sił zbrojnych, które - jak zauważa Biuletyn Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych - przeprowadziły cały szereg ćwiczeń wojskowych, także ze swoimi sojusznikami. W aktywnej fazie największych z nich, "Centrum 2015", wzięło udział 95 tys. żołnierzy. Zdaniem analityczki PISM, Anny Marii Dyner, scenariusze manewrów pokazują, że Rosja szykuje się do ewentualnych interwencji wojskowych w Azji Centralnej, ale chce też pokazać, że może operować daleko poza swoimi granicami, na Bliskim Wschodzie.

Share
Rosja ćwiczy swoje siły zbrojne. PISM: przygotowanie do misji ekspedycyjnychŹródło: AFP, fot: Aleksey Nikolsky
d23sysk

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Rosjanie przeprowadzili kilkadziesiąt różnych, mniejszych i większych, ćwiczeń wojskowych. Operowali także z innymi krajami - Białorusią, Serbią czy Chinami. Największe manewry, "Centrum 2015" - jak podaje Biuletyn PISM - miały miejsce 14-20 września i w ich aktywnej fazie "udział wzięło 95 tys. żołnierzy, 7 tys. jednostek sprzętu, w tym 170 samolotów, 20 okrętów, ponad 90 czołgów, 250 bojowych maszyn piechoty, 130 transporterów opancerzonych oraz 20 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych". Rosjanie sprawdzali podczas manewrów swoje siły szybkiego reagowania, możliwości przeprowadzania misji ekspedycyjnych i testowali nowe sprzęt wojskowy, m.in. środki walki radioelektronicznej.

PISM zwrócił uwagę na ich scenariusze i wysunął kilka wniosków. Według Anny Marii Dyner, analityczki instytutu i autorki publikacji, "rosyjskie władze obawiają się przede wszystkim powtórzenia kolejnej 'kolorowej rewolucji' na obszarze poradzieckim, jego destabilizacji w wyniku przelania się coraz ostrzejszego konfliktu w Afganistanie oraz rosnącego zagrożenia terroryzmem islamskim płynącym z Bliskiego Wschodu (Państwo Islamskie)". Moskwa ma nawet szykować się do ewentualnych interwencji w Azji Centralnej i najprawdopodobniej będzie wzmacniać siły szybkiego reagowania w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

d23sysk

Ale to nie wszystko, bo zdaniem ekspertki PISM "Rosja już teraz przygotowuje się do zaangażowania wojskowego daleko poza jej granicami". Anna Maria Dyner wskazuje w tym kontekście na Bliski Wschód, gdzie w Syrii Rosjanie już zintensyfikowali swoja obecność. Czego może chcieć Moskwa? Według publikacji PISM koalicji Zachodem przeciwko Państwu Islamskiemu, która wzmocniłaby także pozycję samej Rosji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d23sysk

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23sysk
d23sysk
Więcej tematów