Trwa ładowanie...
d3tc8du

Rosja-ChRL: porozumienie w sprawie budowy ropociągu

Rosja i Chiny podpisały we wtorek umowę zakładającą zbadanie techniczno-ekonomicznych warunków budowy rurociągu, który służyłby do transportu rosyjskiej ropy naftowej do Chin.

d3tc8du
d3tc8du

Do zawarcia porozumienia doszło podczas rozmów przebywającego w Moskwie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Jiang Zemina z premierem Rosji Michaiłem Kasjanowem.

Z rosyjskiej strony pod umową podpisali się, obok ministra energetyki Igora Jusufowa, prezesi dwóch potężnych rosyjskich przedsiębiorstw zajmujących się sektorem naftowym: "Jukosu" i "Transniefti".

Szacuje się, że rosyjska ropa popłynie do Chin w 2005 roku. Przez pierwsze pięć lat Pekin będzie sprowadzał rocznie 20 mln ton surowca. Od 2010 roku - 30 milionów.

Obecnie ropociąg dochodzi jedynie do miasta Angarsk, nieopodal Irkucka nad Bajkałem. Stamtąd surowiec jest transportowany do Chin koleją. Powoduje to dodatkowe wydatki i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zbudować ropociąg - tłumaczył podpisanie umowy z Chińczykami Jusufow.

Zdaniem ministra, techniczne parametry i ekonomiczna opłacalność inwestycji zostaną określone w ciągu roku. Budowa rurociągu o długości 1700 kilometrów zajmie około dwóch lat. (aso)

d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj