Rosja chce zbudować stację radiolokacyjną w Zatoce Fińskiej
Rosja chce zbudować na wyspie Gogland, w
Zatoce Fińskiej, stację radiolokacyjną - poinformowały rosyjskie
media, powołując się na doniesienia fińskiej telewizji MTV3.
O swoim zamiarze Rosja poinformowała dowódcę sił obrony Finlandii, admirała Juhaniego Kaskealę, który w tym tygodniu gościł w Moskwie. Krok ten uzasadniła potrzebą zapobiegania naruszaniu fińskiego i estońskiego obszaru powietrznego przez rosyjskie samoloty.
Eksperci wojskowi z Finlandii i Estonii uważają jednak, że Moskwie chodzi przede wszystkim o wzmocnienie swojej obecności militarnej w Zatoce Fińskiej, a także o zapewnienie bezpieczeństwa Gazociągu Północnego, który ma być ułożony na tych wodach.
Gogland - to największa wyspa w Zatoce Fińskiej. Ma powierzchnię 21 kilometrów kwadratowych (długość - 11 km, szerokość - od 1,5 do 3 km). Leży na południowy zachód od Wyborga - 40 km od wybrzeża Finlandii i 55 km - od brzegów Estonii.
Do 1940 roku należała do Finlandii. ZSRR zajął ją po wojnie radziecko-fińskiej. Jej fińska nazwa - Suursaari, szwedzka - Hogland, a estońska - Suursaar.
W historii zapisała się m.in. za sprawą wielkiej bitwy morskiej, jaką w jej rejonie stoczyły okręty rosyjskie i szwedzkie 17 lipca 1788 roku podczas wojny rosyjsko-szwedzkiej lat 1788-90.
Według rosyjskich mediów, na wyspie Gogland znajdują się już urządzenia do monitorowania wód terytorialnych, a także do prowadzenia wywiadu elektronicznego.
Cytowany przez agencję Interfax dowódca sił obrony Estonii, generał Ants Laaneots ostrzegł, że realizacja nowych planów Moskwy doprowadzi do wzrostu napięcia między jego krajem a Rosją.
Jerzy Malczyk