Romowie z Auschwitz w Internecie
Archiwalne dane około 20 tys. romskich ofiar KL Auschwitz są już dostępne na stronie internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.
Dane Romów uzupełniły dostępne już od dwóch lat w Internecie podstawowe informacje o 69 tys. ofiar Auschwitz z tak zwanych ksiąg zgonów (Totenbuecher). W 46 tomach ksiąg Politische Abteilung (obozowe gestapo) odnotowało śmierć zarejestrowanych w obozie więźniów w okresie od 29 lipca 1941 roku do 31 grudnia 1943 roku.
Dane romskie pochodzą z tzw. ksiąg ewidencyjnych "obozu rodzinnego dla Cyganów" (Zigeunerfamilienlager), który istniał w Auschwitz II - Birkenau. Księgi zawierają nazwiska Romów - ofiar obozu - którzy trafili do Auschwitz z niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów, a nawet z Hiszpanii.
Do KL Auschwitz deportowano ponad 22 tys. romskich kobiet, mężczyzn i dzieci. Ponad połowa z zarejestrowanych w księgach osób nie przekroczyła 15 roku życia. Z wpisów wynika, że w obozie urodziło się około 370 dzieci. Przy nazwiskach około 350 dzieci urodzonych w obozie widnieje adnotacja o śmierci.
Księgi ewidencyjne ocalały dzięki polskiemu więźniowi politycznemu Tadeuszowi Joachimowskiemu (nr obozowy 3720). Pełniąc w obozie cygańskim funkcję pisarza, wyniósł je z izby pisarskiej. Miało to miejsce w lipcu 1944 roku, niedługo przed likwidacją obozu familijnego 2 sierpnia 1944 roku. Polak zakopał księgi na terenie obozu. Wydobyto je w 1949 roku.
Spośród około 23 tys. Cyganów, którzy przeszli przez KL Auschwitz, w obozie zginęło około 20 tys. Pozostałych przeniesiono do innych obozów. Pracowali tam w przemyśle. Niektórych poddano zbrodniczym eksperymentom medycznym.
Podobnie jak dla Żydów, obóz zagłady Auschwitz stał się dla Cyganów europejskich symbolem ich zamierzonej przez hitlerowców totalnej zagłady. Szacuje się, że w wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła około połowa Cyganów z terenów okupowanych przez Niemców.