Trwa ładowanie...
05-09-2014 13:18

Roman Giertych: Radosław Sikorski nie walczy z mediami, ale z hejterstwem

Sąd nie rozpoznał zażalenia na umorzenie śledztwa w sprawie antysemickich wpisów na temat Radosława Sikorskiego w internecie. Adwokat szefa MSZ Roman Giertych poinformował, że pojawiły się nowe okoliczności w sprawie i zażądał przesłuchania moderatorów „Faktu”, którzy - jak argumentował - świadomie i złośliwie usuwali jedne komentarze, a pozostawiali drugie.

Roman Giertych: Radosław Sikorski nie walczy z mediami, ale z hejterstwemŹródło: PAP/EPA, fot: Andy Rain
d15ya9f
d15ya9f

- Jeżeli ktoś usuwa komentarz „Wy pismaki z „Faktu”, a pozostawia „Fraglesa do gazu” pod adresem ministra Sikorskiego, albo brutalne wyzwiska i groźby wobec jego dzieci, żądania uśmiercenia rodziny, to ma nie po kolei w głowie i tego typu osoby powinny być ścigane przez prawo - tłumaczył dziennikarzom Roman Giertych. Zapewniał też, że minister Sikorski nie walczy z mediami, ale z hejterstwem.

Prokurator Izabela Szymańska wniosła, by sąd nie uwzględnił zażalenia. Wobec złożonych dodatkowych materiałów Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów wyznaczył kolejną rozprawę na 10 września.

W czerwcu prokuratura po raz trzeci umorzyła śledztwo w sprawie wpisów na forach internetowych m.in. "Faktu" i "Pulsu Biznesu". Ponownie uznano, że ustalonych autorów zniesławiających wpisów Sikorski może ścigać sam. W śledztwie przesłuchano kilkadziesiąt osób, ale nie można było dowieść, że to właśnie one były autorami inkryminowanych wpisów, bo tłumaczyły, że z komputerów korzystają też inni.

Krytyczną ocenę umorzenia przedstawiła Prokuratura Generalna. Dlatego w marcu br. śledztwo wznowiono - w zakresie nawoływania do waśni narodowościowych, znieważania z racji przynależności narodowej i propagowania totalitarnego ustroju państwa oraz prezentowania i rozpowszechniania takich treści przez fora internetowe.

W 2011 r. wydawcy "Faktu" oraz "Pulsu Biznesu" przeprosili Sikorskiego za te wpisy. Sikorski uznał to jednak za niewystarczające i poszedł do sądu. W 2012 r. ugodę z Sikorskim zawarł wydawca "Wprost", a w 2013 r. - portal "Pulsu Biznesu". Trwa nadal proces przeciw wydawcy "Faktu".

d15ya9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ya9f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj