WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
internet
07-09-2010 (06:10)

Rolnicy nie chcieli spisać się przez internet

- Na 300 tys. gospodarstw rolnych na Podkarpaciu tylko 381 rolników zdecydowało się dotychczas wziąć udział w spisie rolnym przez internet - poinformował wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Zaapelował do rolników, aby chętniej korzystali z tej możliwości. - Często chcemy być postrzegani jako region innowacji, natomiast jeśli patrzy się na dane "samospisu" przez internet, to jest tu dysharmonia. Apeluję o wykorzystanie tej formy podczas trwającego spisu - powiedział Karapyta.

Podkarpacie, pod względem liczby gospodarstw rolnych, jest trzecie w kraju po województwach: mazowieckim i małopolskim.

Jak podkreślił obecny na konferencji dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan, liczba rolników, którzy spiszą się przez internet, to swego rodzaju wyścig, ranking między województwami.

WP

Zdaniem wojewody, jeśli w trwającym spisie rolnym informacje o swoim gospodarstwie przez internet przekaże 25-30 proc. rolników z regionu - to będzie sukces.

Rolnik przed przystąpieniem do spisu musi wypełnić formularz identyfikacyjny na stronie internetowej GUS, podając swój PESEL, nazwisko, imię (imiona) oraz stworzyć własne hasło (instrukcje są na stronie spis.gov.pl). Aby zalogować się do systemu, trzeba wpisać hasło i login (PESEL gospodarstwa rolnego).

Przesłanie ankiety przez internet jest możliwe jedynie do 17 października.

Przez pierwsze 7 dni, trwającego od 1 września spisu rolnego, dane o gospodarstwach zbierane są wyłącznie przez internet. Od 8 września prace rozpoczną rachmistrze spisowi, którzy odwiedzą gospodarstwa rolne, oraz ankieterzy statystyczni, zajmujący się pozyskiwaniem danych od rolników przez telefon. Na Podkarpaciu dane zbierać będzie 1,2 tys. rachmistrzów.

WP

Spis rolny będzie trwał do 31 października. Obejmie on 1,8 mln gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha oraz reprezentatywną próbę ok. 150 tys. gospodarstw poniżej 1 ha. Planowane jest także przeprowadzenie na zlecenie KE badania metod produkcji rolnej na próbie 200 tys. gospodarstw.

Spis ma na celu dostarczenie informacji m.in. dotyczących ogólnej charakterystyki gospodarstwa rolnego, powierzchni gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich. GUS chce także zebrać informacje o liczbie ciągników i innych maszyn rolniczych, o zużyciu nawozów, strukturze dochodów gospodarstwa rolnego oraz o korzystaniu z programów wsparcia dla rolnictwa. Pierwszy spis powszechny w Europie odbył się w Polsce w 1789 r.

Polub WP Wiadomości
WP
WP