Trwa ładowanie...

Rolnicy chcą się skrzyknąć i wykupić budynek Tesco. Ich inicjatywa trafi do ministra

Dla rolników nastały trudne czasy, więc wielu z nich wpada na coraz ciekawsze pomysły. Ci z woj. łódzkiego chcą wykupić bankrutujące w okolicy Tesco. Rachunek jest prosty. 1 tys. rolników wpłaca po 1,5 tys. zł i mają 1,5 mln zł. Potrzebują jednak... drobnej pomocy państwa.

Share
Rolnicy chcą się skrzyknąć i wykupić budynek Tesco. Ich inicjatywa trafi do ministra
Źródło: East News, fot: SZYMON BLIK/REPORTER
d3t1u6f

Rolnictwo to ciężki kawałek chleba. Wolne weekendy i urlopy często nie wchodzą w grę. W dużych i nowoczesnych gospodarstwach bez problemu można wyciągnąć średnią krajową (3,2 tys zł na rękę), ale w tych mniejszych miesięczny dochód często nie sięga nawet pułapu 1 tys. zł.

- Rolnicy mają wiele fantastycznych pomysłów, ale często bez pomocy państwa nie są w stanie ich realizować - przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko.

Poseł Kukiz'15 podkreśla, że przejęcie Tesco to klasyczny przykład takiej sytuacji. - Zrzeszeni rolnicy są w stanie zebrać około 1,5 mln zł, ale od państwa potrzebują drugie tyle. To realne rozwiązanie. W poniedziałek jestem umówiony z nowym ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i będę robił wszystko, żeby go do tego przekonać - zapewnia Sachajko.

d3t1u6f

Wszystko w rękach ministra

Rolnicy w Kościerzynie i okolicach twierdzą, że pobliski sklep bankrutuje, a odkupienie go mogłoby stanowić element repolonizacji polskiego handlu. W rozmowie z posłem Kukiz'15 przekonywali, że środki z budżetu państwa wystarczyłyby na wykupienie budynku, zatrudnienie ludzi i zatowarowanie sklepu.

Pieniądze wpłacone przez danego rolnika dawałyby mu z kolei jeden głos w spółdzielni.

- W Danii 100 proc. rynku rolnego i przetwórstwa to spółdzielczość. W Holandii ponad 90 proc. Dlaczego nie spróbować podobnych rozwiązań u nas w kraju - pyta Sachajko.

W rozmowie z Wirtualną Polską tonuje jednak emocje i zaznacza.

d3t1u6f

- Minister Ardanowski robi na razie świetne wrażenie. Mówi bardzo rozsądne rzeczy i jest przekonywujący. Ostatnio na komisję w sprawie suszy przyjechało mnóstwo osób. Nie mieścili się w sali i ogólnie byli bardzo bojowo nastawieni. Po 4-godzinnych rozmowach bili ministrowi brawo. To dobrze, ale będę go przestrzegał, żeby nie skończyło się na obietnicach. Czeka go wielka praca - stwierdza poseł Kukiz'15.

WIDEO: Łowcy Burz w akcji. Zobacz, jak wygląda ich niezwykła praca

Na celowniku również fabryka tytoniu

Przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" Teresa Hałas (PiS) mówi Wirtualnej Polsce, że pomysł z wykupieniem Tesco bardzo ją cieszy.

- Starsze pokolenie źle kojarzyło spółdzielczość, bo pamiętali komunę. Teraz na polskiej wsi uaktywniają się młodzi i mają mnóstwo wspaniałych pomysłów - ocenia.

d3t1u6f

Zdaniem posłanki PiS trzeba również docenić fakt, że propozycja rolników nie zakłada wyłącznie "wzięcia pieniędzy od rządu, ale również własne inwestycje".

- U nas na Lubelszczyźnie upadła fabryka tytoniu. Zagraniczny przedsiębiorca nie zapłacił rolnikom, a w ramach spłaty części długu zostawił im park maszynowy. Mają więc bardzo ważne zaplecze, ale do wykupienia fabryki potrzeba około 10-11 mln zł. Dla państwa nie jest to dużo, a taka fabryka tytoniu mogłaby przynieść spory zysk. Takie okazje trzeba wykorzystywać - podkreśla.

W Holandii spółdzielnie zrzeszają prawie 100 proc. producentów rolnych

Spółdzielnie rolników rzeczywiście nie są w Europie nowością. Gwarantują one oddolny charakter inicjatywy oraz rzeczywistą kontrolę producentów rolnych.

Na przykład we Francji działa obecnie ponad 2 tys. spółdzielni rolniczych, zrzeszających blisko 900 tys. członków! W 2014 roku ich wewnętrzny obrót wyniósł 84 mld euro. Przyczyniło się to do wzrostu zatrudnienia na obszarach wiejskich i ich rozwoju. Dzięki organizacji w ramach spółdzielni i spółek zależnych, francuscy rolnicy kontrolują już ponad połowę przemysłu przetwórczego produktów rolnych w całym kraju.

W Holandii działa ok. 200 spółdzielni. W ostatnich latach ich liczba spada, ale jest to wyłącznie wynik fuzji. Ich łączne obroty sięgają ponad 30 mld euro rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t1u6f

Podziel się opinią

Share
d3t1u6f
d3t1u6f
Więcej tematów