Rok szkolny 2022/23 zdalnie. Czy nauka zdalna wróci we wrześniu? Zasady MEiN
Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji, rozpoczynający się 1 września nowy rok szkolny 2022/23 ma przebiegać w trybie stacjonarnym. MEiN zastrzega jednak, że w nadchodzącym roku wiele szkół może wrócić do nauki zdalnej. Kiedy? Ministerstwo podaje wyjątki.
23.08.2022 | aktual.: 23.08.2022 12:51
Przedstawiony do legislacji projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość obliguje dyrektorów szkół i przedszkoli do organizacji nauki zdalnej dla uczniów w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa.
Nauka zdalna 2022/2023
Jednym z wymienionych powodów rozpoczęcia nauki zdalnej ma być sytuacja epidemiologiczna, co wiąże się z prognozowaną, jesienną falą pandemii Covid-19. Innymi przesłankami są:
- Odbywające się imprezy i uroczystości o charakterze państwowym oraz międzynarodowym
- Nieodpowiednia temperatura panująca na zewnątrz lub w budynku szkoły
- Inne, nadzwyczajne sytuacje, które zagrażają bezpieczeństwu uczniów.
Wielu dyrektorów szkół obawia się, że w związku z rosnącą inflacją, wysokimi cenami opłat za energię oraz brakami paliw, niektóre samorządy mogą mieć problem z dogrzaniem budynków oświaty, zmuszając dyrektorów placówek do podjęcia decyzji o rozpoczęciu nauki zdalnej w roku szkolnym 2022/2023.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 nie odbędzie się zdalnie
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, rozpoczynający się w przyszły czwartek nowy rok szkolny odbędzie się w placówkach oświatowych.
Możliwość kształcenia na odległość będzie jednak wciąż możliwa dla uczniów, którzy wraz z rodzicami na stałe przebywają poza granicami Polski. Nauka zdalna dla takich dzieci będzie koordynowana przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Jak wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej "w roku szkolnym 2021/2022 w kształceniu na odległość uczestniczyło blisko 1500 uczniów w 84 krajach na całym świecie".
Nauka zdalna 2022/2023 - zasady
Opublikowany projekt rozporządzenia dotyczącego nauki zdalnej wskazuje, że nauka zdalna w roku szkolnym 2022/23 ma odbywać się na podobnych zasadach, co nauka tradycyjna. Lekcje mają trwać po 45 minut, jednak w uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zarządzić skrócenie bądź wydłużenie zajęć. Zapisy proponowanego przez MEiN rozporządzenia dopuszczają także modyfikację przez dyrektorów tygodniowego zakresu nauczania, w porozumieniu z radą pedagogiczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rok szkolny 2022/2023. Zdalne przez kryzys energetyczny?
Zapisy rozporządzenia z 2002 roku nakazują zawieszenie zajęć w placówce, gdy temperatura w jej pomieszczeniach wynosi mniej niż 18 stopni Celsjusza lub w przypadku mrozu wynoszącego przynajmniej –15 stopni Celsjusza. Dotychczasowe zapisy wymuszały na kierujących szkołami, zamknięcie budynków. Nowe przepisy wskazują, że w przypadku braku poprawy sytuacji przez 2 dni, trzeciego możliwe będzie rozpoczęcie nauki zdalnej.
Wielu dyrektorów obawia się, że w związku z rosnącymi cenami węgla i energii, w wielu szkołach wprowadzenie nauki zdalnej będzie przymusem. We wtorek, 16 sierpnia Polska Grupa Górnicza podniosła cenę za tonę węgla opałowego.