Rok Polsko-Niemiecki trwa
Historia stosunków polsko-niemieckich miała różne oblicza. Po upadku komunizmu w Niemczech i Polsce izolowane od siebie narody mogły podjąć się pasjonującej, ale zarazem bardzo trudnej misji wzajemnego poznawania się i likwidowania istniejących wciąż uprzedzeń. Rok Polsko-Niemiecki, któremu patronują prezydenci Polski i Niemiec, jest szczególną okazją, aby w wielu wymiarach życia społecznego ideę pojednania i pozorumienia po obydwóch stronach Odry i Nysy.
Rok Polsko-Niemiecki to szereg imprez o charakterze kulturalnym, ale także politycznym, naukowym i gospodarczym. Odbywające się wydarzenia to szeroki wybór tematów, a także zaproszenie do aktywnego zaangażowanie się we wspólne projekty polsko-niemieckie. Inicjatywom tym przyświeca idea dynamicznej współpracy, która nie zraża się historycznymi resentymentami oraz chłodną obojętnością. Konferencje, koncerty, wystawy, konkursy, a także wiele innych imprez poza światłami reflektorów, chcą ukazać wspólne dziedzictwo kulturowe sąsiedzkich krajów w kontekście jednoczącej się Europy.
Rok Polsko-Niemiecki pragnie w szczególności zachęcić młode pokolenie do budowania mostów porozumienia. Mają temu służyć m.in.: Konkurs dla młodych twórców i autorów z Polski i Niemiec, konkursowy projekt dla uczniów ze szkół w obydwu krajach, a także rozpisany przez DAAD konkurs dla tłumaczy, który zwieńczy warszawskie targi książki. Nie sposób w kilku słowach przedstawić edukacyjny, a w szczególności międzyludzki potencjał, jaki został zaangażowany w obchody Roku Polsko-Niemieckiego.