Rok Josepha Conrada Korzeniowskiego
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego, wybitnego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia, autora m.in. "Jądra ciemności" i "Lorda Jima".
W inauguracji roku wielkiego pisarza, weźmie udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
Wykład inauguracyjny pod tytułem "Pisarz-Rodak" wygłosi przewodniczący Polskiego Towarzystwa Conradowskiego, profesor Zdzisław Najder. Ważnym wydarzeniem towarzyszącym oficjalnej inauguracji będzie otwarcie wystawy "Joseph Conrad. Między morzem a lądem" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Rok Josepha Conrada Korzeniowskiego odbywa się z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza. Wydarzenie to zostało wpisane do kalendarza rocznic UNESCO na rok 2007. Honorowy patronat nad obchodami "Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego" w Polsce objął prezydent Lech Kaczyński.
Twórczość Josepha Conrada, właściwie Józefa Konrada Korzeniowskiego, została uznana za klasykę dwudziestowiecznej literatury światowej. Conrad wykorzystał w przy pisaniu swoją bogatą biografię, kładąc nacisk na ideały honoru, wierności, obowiązku i odwagi w walce ze ślepym, często okrutnym przeznaczeniem. Prozę Conrada cechuje realizm, filozoficzna refleksja, a także wnikliwa analiza psychologiczna.
Debiutował powieścią "Szaleństwo Almayera" w 1895 roku, ale dopiero powieść "Los", napisana w 1914 roku, została na tyle doceniona, że mógł się utrzymywać z pisarstwa. Do najważniejszych powieści Josepha Conrada należą: "Wyrzutek", "Murzyn z załogi Narcyza", "Lord Jim" oraz autobiograficzna "Smuga cienia". W polskim przekładzie jego dzieła ukazały się w latach 1972-1974 w 27 tomach.
Urodził się 3 grudnia 1857 roku jako syn powstańca styczniowego. Wraz z rodzicami przebywał na zesłaniu w Rosji. Po ich śmierci zaopiekował się nim wuj Tadeusz Bobrowski. Conrad zamieszkał w Krakowie. W 1874 roku przerwał naukę w gimnazjum i wyjechał do Marsylii. Zaciągnął się tam jako marynarz na statek angielski. Pływał do Australii, Archipelagu Malajskiego i Afryki jako kapitan angielskiej floty handlowej. W 1894 roku porzucił zawód marynarza, poświęcając się pisarstwu. W 1914 roku odwiedził Polskę, W czasie I wojny światowej w licznych wystąpieniach popierał swój rodzinny kraj, pisał też raporty o niepodległej Polsce dla rządu brytyjskiego. Zmarł w 1924 roku.