PolskaRok 2007 w architekturze i muzealnictwie

Rok 2007 w architekturze i muzealnictwie

Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję
architektoniczną stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz
wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Muzeum Historii Żydów
Polskich w Warszawie należą do najważniejszych wydarzeń w
dziedzinie architektury i muzealnictwa w 2007 roku.

19.12.2007 | aktual.: 24.12.2007 13:44

STYCZEŃ

26.1. - Interaktywne Muzeum Fabryki dokumentujące historię zakładów należących do imperium fabrykanta, Izraela Poznańskiego otwarto w handlowo-rozrywkowym Centrum "Manufaktura" w Łodzi, powstałym w zabytkowych budynkach XIX-wiecznej fabryki. W muzeum można oglądać - także w ruchu - stare maszyny, usłyszeć ich charakterystyczny huk, dotknąć materiałów włókienniczych, obejrzeć filmy, zdjęcia i pamiątki z okresu działalności zakładów.

LUTY

18.2 - Christian Kerez z pracowni ETH SIA z Zurichu zwyciężył w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Muzeum w kształcie litery L ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Muzeum prezentować będzie sztukę XX wieku oraz sztukę tworzoną współcześnie. Placówka, pomimo że nie ma jeszcze budynku, prowadzi badania i tworzy program muzeum.

MARZEC

29.3. - Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem wzbogaciło się o dwa portrety kompozytora. Obrazy autorstwa Witkacego przekazali spadkobiercy Karola Szymanowskiego: Zdzisław Szakiewicz i Witold Juchniewicz - mąż i syn zmarłej przed laty siostrzenicy Szymanowskiego, Krystyny Dąbrowskiej. To właśnie ona, jeszcze w latach 70. XX w., ofiarowała powstającemu muzeum pierwsze pamiątki po Szymanowskim. Przekazane przez spadkobierców pastele autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza noszą tytuły: "Karol Szymanowski. Czerwone Wierchy" i "Karol Szymanowski z muszką". Przez rodzinę nazywane były: "Wujcio góralski" i "Wujcio od komponowania".

KWIECIEŃ

26.4. - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zostało laureatem nagrody Europa Nostra - swoistego Nobla w dziedzinie muzealnictwa. Nagroda Europa Nostra, czyli Nagroda Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego, przyznawana jest od 2002 r., jako część programu Kultura 2000. To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i federacji Europa Nostra, której celem jest promowanie dbałości o dziedzictwo narodowe, wysokie standardy jego ochrony i konserwacji, zachęcanie do wspólnej wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów, dotyczących dziedzictwa kulturowego oraz rozszerzenie współpracy w tym obszarze na poziom europejski.

CZERWIEC

15.6. - Projekt austriackiej pracowni architektonicznej Riegler Riewe z Grazu zwyciężył w konkursie na nową siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obiekt powstanie najpóźniej do 2013 roku w centrum miasta na terenie byłej kopalni "Katowice". Zwycięski projekt przewiduje, że główna powierzchnia wystawiennicza Muzeum znajdzie się wewnątrz naturalnej skarpy opadającej w stronę ścisłego centrum Katowic. Na zewnątrz wystawać będą tylko szklane bloki, przez które do podziemi ma wpadać światło. Pozostałe na powierzchni pozostałości po kopalni również mają być zaadaptowane na potrzeby muzeum.

26.6. - na placu przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie został uroczyście wmurowany akt erekcyjny pod budowę Muzeum Historii Żydów Polskich. Akt wmurowany został w odkryte niedawno fundamenty XVIII-wiecznych koszar. W budynku tym w czasie wojny znajdowała się siedziba Judenratu. Podczas powstania w getcie warszawskim w 1943 r. w pobliżu miały miejsce pierwsze starcia bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej z Niemcami. Muzeum Historii Żydów Polskich ma upamiętniać wielowiekowe tradycje i życie polskich Żydów. Placówka ma też wychowywać młode pokolenie w duchu wzajemnej tolerancji oraz szacunku dla kultury żydowskiej.

SIERPIEŃ

31.8. - decyzję o utworzeniu Muzeum Pola Bitwy Westerplatte podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Zgodnie z jego decyzją muzeum będzie oddziałem Muzeum Historii Polski (MHP). MHP znalazło się na liście projektów kluczowych, które otrzymają dofinansowanie z funduszy europejskich. Najważniejszym obiektem zrekonstruowanych budynków na Westerplatte będą tzw. Nowe Koszary, budynek dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej z 1935 r. Obecnie zachowała się jedna trzecia tego budynku, który przed wojną był najnowocześniejszym obiektem koszarowym Europy. Budynek zostanie zaadaptowany dla potrzeb muzealnych.

LISTOPAD

29.11. - Firma JSK Architekci zaprojektuje Stadion Narodowy w Warszawie. Na Stadionie Narodowym w Warszawie ma się odbyć mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Stadion ma być centralnym obiektem Narodowego Centrum Sportu, w skład którego wchodzić mają hala widowiskowo-sportowa na kilkanaście tysięcy widzów, hotel i centrum kongresowe. Założona w 1963 roku przez Helmuta W. Joosa pracownia JSK Architekten zatrudnia obecnie 150 architektów w centrali firmy i oddziałach. W Polsce funkcjonują oddziały w Warszawie (JSK Architekci sp. z o.o.), Sopocie i Wrocławiu. Specjalizuje się w dużych projektach - obiektów sportowych, portów lotniczych, dworców, centrów handlowych.

GRUDZIEŃ

15.12. - Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2006 roku przyznano autorom Pawilonu Paleontologicznego w Krasiejowie k. Opola. Autorzy zwycięskiej pracy to Konsorcjum Projektowe Goczołowie Architekci Studio Autorskie (Zabrze) i OVO Grąbczewscy Architekci (Katowice). Jak uzasadniło jury konkursu pod przewodnictwem wiceprezesa SARP Stefana Kuryłowicza, nagrodę roku przyznano za m.in. "atrakcyjną formę pawilonu paleontologicznego, osiągniętą przy świadomym ograniczeniu środków wyrazu i indywidualnej formie detalu".

17.12. - Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki ogłosił, że Stadion Narodowy powstanie w niecce warszawskiego Stadionu X- lecia. Na obiekcie tym ma zostać rozegrany mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, organizowanych przez Polskę i Ukrainę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)