Rodziny zamordowanych w Katyniu też zaskarżą Rosję
Stowarzyszenie Memoriał będzie miało wsparcie ze strony rodzin pomordowanych przez NKWD przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Po wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej reprezentujący Memoriał Aleksander Gurjanow powiedział, że stowarzyszenie złoży skargę do Trybunału w Strasburgu.
Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej, odrzucając skargę międzynarodowego stowarzyszenia obrony praw człowieka Memoriał i utrzymał w mocy orzeczenie Moskiewskiego Sądu Miejskiego, który trzy miesiące temu uznał, że decyzje Generalnej Prokuratury Wojskowej i Międzyresortowej Komisji do Spraw Tajemnic Państwowych o utajnieniu orzeczenia o umorzeniu śledztwa katyńskiego są zgodne z rosyjskim prawem.
Krystyna Krzyszkowiak, córka zamordowanego przez NKWD policjanta Michała Adamczyka, złożyła wraz z kilkoma innymi krewnymi pomordowanych skargę na Rosję do Trybunału w Strasburgu. Powiedziała, że taką decyzję podjęli, ponieważ skończyła się ich cierpliwość do rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości.
- Podjęliśmy taką decyzję w imieniu naszych ojców, by walczyć o ich rehabilitację, Memoriał walczy o odtajnienie wyników śledztwa. Zatem jeżeli rosyjskie Stowarzyszenie zdecyduje się na złożenie skargi do Strasburga, to może być nasze wspólne stanowisko i dobrze, żebyśmy połączyli nasze siły - wyjaśnia córka policjanta.
Krystyna Krzyszkowiak uważa, że decyzja Sądu Najwyższego wynika z imperialnych zapędów Rosji. Orzeczenie Sądu Najwyższego na pewien czas odbiera nadzieję przedstawicielom rodzin katyńskich i historykom na poznanie powodów, dla których Generalna Prokuratura Wojskowa w 2004 roku po 14 latach śledztwa umorzyła je, a swoją decyzję utajniła.
Witold Banach