Rodziny ofiar piszą list do Komorowskiego - mają prośbę
Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą, aby oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 10 kwietnia po południu, gdyż wcześniej tego dnia chcą udać się na groby swoich bliskich.
03.03.2011 | aktual.: 03.03.2011 20:43
Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że do prezydenta docierają różne sygnały, jeżeli chodzi o wolę uczestniczenia rodzin smoleńskich w uroczystościach 10 kwietnia.
- Część rodzin zadeklarowała chęć udziału w porannej mszy na wojskowym lotnisku, a następnie w państwowych obchodach na Powązkach - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek. Dodała, że do każdej z rodzin należy decyzja, w jaki sposób uczcić pamięć swoich bliskich.
Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że według planów państwowe uroczystości przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach mają rozpocząć się o godz. 10.30. Mają potrwać około godziny; zaplanowano m.in. wystąpienie prezydenta i przedstawiciela rodzin.
O godz. 13.00 w Bazylice Archikatedralnej z udziałem rodzin, władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego odprawiona zostanie msza święta. Na godz. 15.00 zaplanowano spotkanie rodzin z pierwszą damą. Wieczorem, o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert.
Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej zwrócili się w liście do prezydenta z prośbą, by wszystkie ceremonie z udziałem władz państwowych oraz ewentualnych delegacji zagranicznych planowane na Powązkach rozpoczęły się po uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji 96 ofiar, zaplanowanej na godz. 13.00 w Archikatedrze Warszawskiej.
"Szanowny Panie Prezydencie, w związku ze zbliżającymi się obchodami pierwszej rocznicy tragicznego lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 i planowanymi uroczystościami rocznicowymi, zwracamy się do Pana Prezydenta o uszanowanie naszej potrzeby przeżywania tej bolesnej chwili w atmosferze ciszy i zadumy, z dala od wszelkich podziałów i sporów politycznych narosłych wokół tej tragedii oraz medialnego zgiełku" - czytamy w liście.
"Uprzejmie prosimy o takie rozplanowanie oficjalnych uroczystości z udziałem Pana Prezydenta i władz państwowych, które pozostawią pierwszą połowę dnia 10 kwietnia 2011 roku wyłącznie do dyspozycji rodzin i najbliższych umożliwiając im tym samym niczym niezakłóconą obecność na grobach tych, którzy odeszli pozostawiwszy wielką pustkę w naszych sercach" - napisano.
Pod listem podpisali się: Albin Fedorowicz, Dariusz Fedorowicz, Dagmara Fedorowicz, Barbara Fedorowicz, Karol Fedorowicz, Aleksandra Gizińska, Roman Kotzbach, Henryka Kotzbach, Teresa Kotzbach, Helena Kotzbach, Irena Kazimierczak, Teresa Kotzbach-Wróbel, Mieczysław Ziętek z rodziną, Dariusz Bąkowski, Anna Melak, Andrzej Melak, Tadeusz Melak, Paweł Melak, Sławomir Melak, Gabriela Melak-Trela, Alicja Zając z rodziną, Elżbieta Putra z dziećmi, Teresa Guzowska, Jan Gosiewski, Beata Gosiewska, Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, Ewa Błasik, Magdalena Merta, Zuzanna Kurtyka, Ewa Kochanowska, Agata Wasserman, Małgorzata Wasserman, Hanna Wasserman, Jerzy Mamontowicz, Bogdan Wróbel, Stanisława Pytlas i Maria Hanna Zagrodzka.