"Rodzinna karuzela" - książka o terapii
Do księgarń trafiła książka "Rodzinna karuzela", autorstwa Augustusa Y. Napiera i Carla A. Whitakera opisująca autentyczną terapię pewnej rodzinny. Wydawca poleca ją jako lekturę łączącą wiedzę o terapii rodzin z emocjonującą powieścią.
Dr Grzegorz Iniewicz, psycholog z Uniwersyetu Jagiellońskiego jest zdania, że książkę tę warto przeczytać dlatego, że daje ona pewne wyobrażenie o terapii.
W Polsce - przeciętna wiedza na temat terapii wynika głównie z filmów i książek, a obraz terapeuty jest niezgodny z rzeczywistością. Ta książka pokazuje na czym to polega, ale trzeba pamiętać, że napisana była prawie 30 lat temu i ten sposób pracy terapeuty w tej chwili już nie jest stosowany - podkreśla dr Grzegorz Iniewicz.
Doktor Grzegorz Iniewicz zwraca także uwagę, że osoba, z powodu której rodzina sięga po pomoc terapeuty jest przeważnie osobą, dzięki której problem się ujawnia, ale zawsze dotyczy on całej rodziny. Podkreśla również, że odcinanie się od rodziny, na przykład dzieci od rodziców, żeby nie uczestniczyć w dotychczasowych problemach, skutkuje po latach założeniem podobnej, własnej rodziny.
Taka postawa jest bardzo ryzykowna - uważa dr Iniewicz dodając, że cenniejsze i bardziej owocne jest uważne przyjrzenie się całemu swojemu "rodzinnemu" dziedzictwu.
Psychoterapeuta Katarzyna Gdowska zwraca uwagę, że nie każda rodzina terapii potrzebuje. Jej zdaniem, z tego typu problemami dobrze sobie radzą prości ludzie, na przykład odpowiednim rozłożeniem ról.
Katarzyna Gdowska podkreśla jednocześnie, że terapeuta nie może dać gwarancji udanej terapii. Może jednak nauczyć autoterapii i refleksji nad swoimi emocjami i reakcjami. Zdaniem Katarzyny Gdowskiej - w Polsce popularność korzystania z pomocy psychoterapeuty dopiero jest przed nami.
Książkę "Rodzinna karuzela" wydało Wydawnictwo ZNAK.