Trwa ładowanie...
d26xfvz
małżeństwo
12-05-2006 15:55

Rodzina w UE - jeden rozwód na dwa małżeństwa

Statystycznie w krajach Unii Europejskiej na
każde dwa zawarte małżeństwa przypada jeden rozwód - wynika z
opublikowanych danych Eurostatu, w związku z
przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Rodziny.

d26xfvz
d26xfvz

W 2004 r. w całej UE było zawartych ok. 2,2 mln małżeństw. Jednocześnie w tym roku było aż milion rozwodów. Najwięcej w Czechach, na Litwie i w Estonii - średnio nieco ponad 3 rozwody na tysiąc mieszkańców. Najmniej rozwodów było w Irlandii, we Włoszech i w Grecji - na tysiąc mieszkańców średnio jeden rozwód.

W Polsce w 2004 roku obok 192 tys. zawartych małżeństw miało miejsce 56 tys. rozwodów. Statystycznie oznacza to, że prawie 30% zawartych małżeństw rozpada się.

Powodzenie irlandzkich małżeństw daje się zauważyć w liczbie dzieci, które rodzą się w tym kraju. W 2004 r. narodziło się ich tam najwięcej w całej Unii (ponad 15 maluchów na 1000 mieszkańców). Sporo dzieci rodzi się też we Francji - prawie 13 dzieci na tysiąc mieszkańców, a także w Danii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii - 12 na 1000 mieszkańców.

Najmniej dzieci rodzi się w tych krajach, gdzie małżeństwa się rozpadają: na Litwie i Łotwie, a także w Niemczech (nieco ponad ośmioro dzieci na tysiąc mieszkańców).

d26xfvz

Także w Polsce rodzi się mało dzieci. Statystycznie w 2004 r. urodziło się nieco ponad dziewięcioro dzieci na tysiąc mieszkańców. W całym 2004 roku na świat przyszło 356 tys. małych Polaków, z czego ponad 17% - to dzieci pozamałżeńskie.

W całej UE w 2004 r. urodziło się pięć milionów dzieci. Rodzice jednej trzeciej z nich nie byli małżeństwem. Najwięcej dzieci pozamałżeńskich przyszło na świat w Estonii (prawie 60%), w Szwecji (55%), w Danii i na Łotwie (45%).

W całej UE aż w dwóch trzecich gospodarstw domowych w 2004 r. nie było dzieci. Dwa lata temu w UE żyło 16% rodzin z jednym dzieckiem, 13% - z dwójką dzieci, a tylko 4% - z większą liczbą potomstwa.

Najwięcej gospodarstw domowych, w których nie ma dzieci, jest w Finlandii, Danii, Austrii i w Niemczech (70% lub więcej). Na drugim miejscu pod tym względem jest Polska wraz z Litwą, Słowacją, Cyprem i Maltą (55%).

d26xfvz

W 2005 r. w UE 13% rodziców samotnie wychowywało dzieci. Największa liczba takich niepełnych rodzin jest w Wielkiej Brytanii (24%), a także w Belgii 18 proc.), Estonii (17%), Danii i w Niemczech (16%).

Dane przynoszą też informację o strukturze wydatków rodzin w UE. W całej Unii wygląda to podobnie: 21% wydatków idzie na utrzymanie domu (opłaty za czynsz, zużycie wody, elektryczność, gaz itp); 13% na jedzenie, tyle samo na transport; 10% na rekreację i kulturę, a 6% na ubrania i buty.

W Polsce te statystyki wyglądają nieco inaczej: na utrzymanie domu wydajemy jedną czwartą naszych wydatków (prawie 25%). Znacznie więcej niż statystycznie w innych krajach UE wydajemy też na jedzenie - prawie 20% dochodów. Mniej natomiast na transport - 10%, na kulturę i rekreację - tylko nieco ponad 7% i na ubrania i buty - 4,4% wydatków.

Katarzyna Rumowska

d26xfvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26xfvz
Więcej tematów