Rodzice pobili czteromiesięczne dziecko?
Stołeczna policja wyjaśnia sprawę czteromiesięcznego dziecka, które w ciężkim stanie, z licznymi obrażeniami, trafiło do jednego z warszawskich szpitali. Zatrzymana została jego matka. Po południu zatrzymano także ojca.
- Wczoraj po południu otrzymaliśmy zgłoszenie od pracowników jednego z warszawskich szpitali, że zgłosiła się do niego matka z czteromiesięcznym chłopcem. Niemowlę jest w ciężkim stanie - powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji Maciej Karczyński.
Policja nie chce ujawniać szczegółów. Matka dziecka - mieszkanka Grodziska Mazowieckiego - prawdopodobnie zostanie przesłuchana. Przesłuchani będą też dziadkowie chłopca. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ojciec niemowlęcia uciekł, gdy kobieta zabrała dziecko do szpitala. Jak powiedział rzecznik KSP, po południu nieopodal jednego z warszawskich dworców kolejowych policjanci zatrzymali także ojca dziecka. Został on przewieziony do Grodziska Maz., gdzie prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie przesłuchany.
W 2009 r. 28 dzieci zostało zabitych, a ponad 5700 odniosło obrażenia, m.in. w wyniku pobić, ale także bójek. - Statystyki te dotyczą głównie dzieci - ofiar przemocy domowej, ale też np. przemocy rówieśniczej - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
Sokołowski zaapelował również, by reagować na przypadki bicia dzieci. - Nie bądźmy obojętni. Te tragedie dotyczą często bardzo małych dzieci, które nie potrafią w żaden sposób się obronić przed swoim oprawcą. Jeżeli podejrzewamy, że u naszych sąsiadów dzieje się coś niepokojącego, bo np. niemowlę ciągle płacze, powiadommy policję, nawet anonimowo - powiedział rzecznik.
Jak dodał, każdy taki przypadek będzie sprawdzony. - Przecież jeśli okaże się, że dziecko płacze, ponieważ np. jest chore - nic nikomu się nie stanie. Nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Ale tu chodzi o dzieci, nie można nie reagować - podkreślił Sokołowski. Według danych policji zdecydowanie częściej problem przemocy wobec najmłodszych dotyczy rodzin patologicznych, w których istnieje problem nadużywania alkoholu.